Investujte do kvalitního architekta, ať bydlíte nejen v Brně úsporně

Pečlivou přípravu a plánování vaší budoucí domácnosti svěřte do rukou šikovného architekta. Náklady na spolupráci s ním se vám vrátí formou nemalých úspor. Brno patří k dražším lokalitám a je tudíž zbytečné životní výdaje ještě zvyšovat. Inspirujte se dvěma tipy, jak si z dlouhodobého hlediska výrazně zlevníte bydlení a současně se zachováte ekologicky.

Co vše pro vás udělá architekt a proč se vám to v Brně vyplatí

Tento odborník bývá některými investory neprávem opomíjen. Přitom vám pomůže s rekonstrukcí bytu. Chystáte-li se budovat na zelené louce, nabídne vám architekt Brno studii objektu včetně zahrady formou 3D návrhů. Při prohlížení této vizualizace budete mít dojem, že se jedná o fotografie a dokážete mnohem efektivněji naplánovat nejen vzhled místností, ale především technická řešení. To vše ještě před vykopáním základů.

Jakmile si s architektem odsouhlasíte finální návrh, ochotně vám vypracuje nezbytnou projektovou dokumentaci a zařídí povolení na stavebním úřadě a dalších institucích. Ujme se také jednání s účastníky stavebního řízení a připraví dokumentaci pro stavaře.

Dále bude hájit vaše zájmy i v průběhu realizace stavby. Například zkontroluje stavební rozpočet, aby si firmy účtovaly adekvátní ceny.

Za služby architekta zaplatíte částku začínající na 10 % stavebních nákladů. Na druhou stranu přinejmenším tuto částku uspoříte, protože se díky plánování vyhnete komplikacím a s nimi spojenému prodražení stavby. Další úspory spočívají v promyšlených řešeních vaší domácnosti, která nastudujte v následujících odstavcích.

  • Bez vody se neobejdeme. Architekt se postará, abyste s ní neplýtvali

Brno sice není obklopené pouští, přesto není důvod zbytečně utrácet za vodu několik tisíc korun ročně navíc. Kromě toho nás Světová zdravotnická organizace straší, že bychom mohli počínaje rokem 2025 pocítit nedostatek pitné vody napříč celou planetou. Takže nás k šetrnému zacházení vedou i ekologické důvody.

Nebojte se tedy s vaším architektem v Brně nebo kdekoliv jinde sestavit důmyslné využití takzvané šedé vody. Naplánujte duální rozvody, aby se využila voda z koupelny – konkrétně ze sprchy, z vany a umyvadla. Po filtraci se pak vhání do splachovací nádrže WC a někdy ji lze zužitkovat také na praní. Zvlášť bytové domy mohou tímto způsobem poměrně jednoduše a levně uspořit minimálně 20 % z celkové spotřeby vody. Stejně tak dává smysl využívat dešťovou vodu, která jinak mizí v kanalizaci.

  • Vsaďte na kvalitu, nejste-li tak bohatí, abyste si mohli kupovat levné věci

Architekt, ať už se chystáte usadit v Brně nebo jiném koutu Čech, vám poradí se zařízením interiéru. Někteří lidé se domnívají, že navrhne pěknou výmalbu, která se bude barevně hodit k nábytku a na strop doporučí designový lustr. Ve skutečnosti pro vás architekt udělá mnohem víc, pokud ho přizvete ve fázi, kde se bydlení teprve plánuje.

Pokud se spokojíte s nevalnou nábytkovou produkcí, kterou nabízí obchodní řetězce, čeká vás opakovaná výměna skříní, postelí, stolů a kuchyňské linky. Dřevotřískové zařízení totiž jeví řadu závad už v momentě montáže. Opakované rozebrání a sestavení mu nesvědčí a nejpozději do 10 let se z něj sedře dekor a mnohdy prasknou namáhané části. Na podobných předmětech není ekologického vůbec nic. V součtu vám jen provětrají peněženku a přidělají vícepráce, kdy musíte staré věci vystěhovat a zlikvidovat a poté dovézt a namontovat nové.

Proto vsaďte na kvalitní nadčasový nábytek na míru. Přesně takový uvidíte ve všech slavných vilách a zámcích. Vkusné starožitné kousky zůstávají i po několika desetiletích či staletích plně funkční.

Nyní už tušíte, proč se vyplatí věnovat pozornost plánování, než se realizace nemovitosti přehoupne do ostré fáze. Architekt vám stavbu neprodraží, ale naopak zlevní, a to i z dlouhodobého hlediska, až se nastěhujete a začnete v Brně bydlet.

Snažte se proto vyhnout plýtvání se energiemi a nekvalitnímu zařízení, ať má i vaše potomstvo do budoucna klid.

Zdroj obrázku: Akira Kaelyn / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *