Hliněný dům z tiskárny, cena 48 eur
Budoucnost udržitelného a dostupného bydlení by mohla ležet na bedrech 3D tiskáren. Alespoň se to snaží praktickou ukázkou dokázat projekt WASP, který využívá unikátní obří delta-3D tiskárnu pro stavbu levných hliněných domů.
Delta-3D tiskárna je skutečně masivní. Na výšku zabere v maximu dvanáct metrů, což také představuje její nejzazší dosah, a limitu výšky vytláčených budov. Podstatná není ale ani tak výška, jako samotná stavební materiál.
Zařízení totiž pracuje s upravenou hlínou a jíly, vykopanými přímo na místě stavby. Tím snižuje ekologickou stopu budovaných staveb skoro na minimum. Díky maximální dostupnosti stavebního materiálu je tak její provoz neskutečně levný. Kupolovitý dům pro jednu rodinu dokázala tiskárna vytisknout za cenu 48 eur.
Přírodní stavitelství – naučte se stavět levně a zdravě
Za projektem stojí italský vynálezce Massimo Moretti, který si za cíl vytýčil výrobu levného a dostupného bydlení. Jeho plánem není stavět domy v Evropě nebo Spojených státech, ale v zemích, kde je téměř jakákoliv forma solidního bydlení vzácná.
Potenciál a kupní síla obyvatel rozvojových zemí je přitom minimální, proto bylo nutné navrhnout takový přístup, který by umožnil stavět skutečně levně. Hlína je všude, takže to by problém být neměl. „Na světě existují 4 miliardy lidí s ročním příjmem pod 3000 dolarů,“ říká Moretti. „A ti také potřebují bydlet.“
Inspiraci čerpal Moretti v přírodě. Konkrétně pak u vos-stavitelek, které s pomocí rozžvýkaných jílů budují malá kulovitá hnízda. Jím navržený tvar bydlení by svými tepelně-izolačními vlastnostmi odpovídal přírodnímu vosímu ideálu, jen bylo zapotřebí přijít s trochu větším měřítkem zařízení.
Prototyp, který Moretti zkonstruoval loni, je už minulostí. Dosáhl totiž jen do výšky tří metrů, a tenké hliněné zdi pod ním rostly dost pomalu: okolo 60-100 centimetrů za den. Stávající model nejen „dál dosáhne“, ale zvládne vytáhnout čtyřmetrovou stěnu za jeden den (24 hodin).
Výkon „zpomaluje“ příprava náplně. Zdi jsou totiž pro větší stabilitu prokládány drcenou slámou, aby se zvýšila strukturální pevnost a soudržnost materiálu. Bez zajímavosti není, že si Moretti projekt WASP platí z vlastní kapsy, ať už testování materiálu nebo stavbu tiskárny.
Vzhledem k dosavadní úspěšnosti by se měl brzy dočkat finanční podpory. I proto, že podle Organizace spojených národů bude ode dneška za patnáct let poptávka po novém bydlení strmě růst – zhruba o 100 000 každý den.
Osobne si myslím, že 3D tlač budov je budúcnosť stavieb, hlavne pokiaľ ide o rýchlosť výstavby a cenu.
Napr. hneď by som si kúpil takýto domček ako je na fotkách a v tej cene..pff.. ak by bola ponuka ja na Slovensku: http://blaze.sk/tento-dom-bol-vytlaceny-pomocou-3d-tlace-iba-za-24-hodin-stoji-menej-ako-10-000-e/
Vypadá to zajímavě, dost mne vždy udivuje, že si lidi, kteří vymýšlí „levné“ bydlení myslí, že se to hodí jen pro rozvojové státy, nebo chudé lidi. Proč? Každý chce ušetřit, tak proč to nezkusit nejdřív doma?
A dále co se týká stavby a zlevnění. Sice takový robot asi může zlevnit postavení domu, ale bohužel samotná hrubá stavba je cca asi 1/10 z celého domu. Možná méně. Takže vymýšlet jak zlevnit hrubou stavbu, podle mne nemá moc význam a moc efektivní pro celkovou cenu domu to není.
Největší položka na domě, alespoň na tom mém je: vnitřní vybavení domu, jako například větrání s rekuperaci, výbava koupelen, kuchyně, obklady, podlahy, omýtky, elektrika, kabely, pak základy, a až pak samotné zdi a příčky.
Podle mne je zefektivnění daleko větší to co dnes nabízí firmy , které dělají montované domy. Tam už je v továrně připravená skoro kompletní stěna se všemy náležitostmi. Akorát je to bohužel stejně drahé, protože si to zase nechají zaplatit, místo aby využili zlevnění tovární výroby.
Všichni výrobci domů (cihláři, dřevaři, betonáři, železáři) hlásí jak jim jejich technologie zlevní dům pro zákazníka, který bude levnější než „normální“. Ale když přijde na cenu tak je to vždy dražší, než „normální“ dům z klasických cihel.
Podobně jako reklamy na prací prášky, kdy vždy ten novější je nejlepší, než ten „obyčejný“, ale už nezmiňují, že ten jejich prášek co reklamovali před rokem by měl vybělit prádlo stejně jako ten nový? Nebo jako ten nový prášek vypere prádlo nejlépe a ten jejich starý prášek to nevypere? Vždyť to reklamovali pro ten starý prášek úplně stejně. Ach jo.
Se divím jak to že to můžou vysílat, když to jsou lži v přímém přenosu.
A jaká je rychlost stavby něčeho většího v porovnání s jinými metodami, lisováním cihel (Jinak jak tu byl ten americký lis, tak u nás se poloautmatický se používá minimálně 10-20 let) nebo dusáním do bednění? Myslím že podobný systém by se mohl uplatnit i v naších podmínkách, samozřejmě by bylo třeba omítky atd. jestli umí táto tlačiareň tlačiť i pravé úhly, nebo alespoň něco jim blízké, je to myslím zajímavé i pro naše podmínky.
Otázkou ale možná budou vlastnosti takovéto stavby z dlouhodobého hlediska. Pokud by ji někdo chtěl používat tady, tak se bez podezdívek z pálených cihel, nebo železobetonu neobejde. Stejně tak v záplavových oblastech budou muset být případně stavěny podezdívky z odolnějšího materiálu. Myslím že pokud tato technologie projde nějakým schvalovacím procesem pro použití v střední Evropě, budeme moci sledovat revoluci stavebnictví, kdy ceny nových i poměrně velkých domů mohou spadnout na vysoké stovky tisíc korun, což i tak může být dost rozdíl v pohodlnosti bydlení. Současné domy které jsou jen o málo větší než byty s miniaturními pozemky jsou kontraproduktivní.
Myslím že je možné že se brzy se zlepšující technologií může změnit celý způsob architektonického myšlení. Ve Vídni nedávno stavěli dřevěný mrakodrap, teď myslím by se mohly objevit tyto domy, otázka co přijde dál.