Budova s umělou pokožkou dýchá a ochlazuje okolí
Architektonická dílna Nikken Sekkei získala prestižní ocenění na Festivalu světové architektury (World Architecture festival), v kategorii Produkce/Energie/Recyklace za projekt sídla společnosti Sony. Tradiční japonská architektura totiž čerpá z jednoduchých, ale logických prvků. Při soudobém rozmachu stavebních technologií udivuje okolní svět svou genialitou. Budova stojící v srdci tokijské metropole má originální systém klimatizace založený na vnějším chlazení vodou.
Namísto tepelného ostrova, červenajícího se v termografickém spektru na mapě města, je dvacetipatrová budova od Nikken Sekkei oázou, která dokonce příjemně ochlazuje i své nejbližší okolí.
Namísto energeticky nákladného systému klimatizace se totiž rozhodli pro model „umělé pokožky“ (BIOSKIN), tedy povrchu budovy, který je schopen regulovat svou teplotu odpařováním vody. Zní to divoce?
Po celém vnějším povrchu budovy je rozvedena síť keramických trubek, kterými proudí voda přečerpávaná z centrální nádrže na střeše. V té se nachází „obyčejná“ dešťová voda, která se zdarma doplňuje při každé přeháňce.
Keramické trubky umožňují volný odpar, a tak je vnější okolí stavby chladnější v průměru o dva stupně Celsia, oproti rozpálenému městskému centru.
Ostatní pozitivní vlivy lze snadno odvodit: krom toho, že se v okolí Sony lépe dýchá, tato stavba funguje jako přirozený zvlhčovač vzduchu, stejně jako třeba městský park.
Když k tomu připočteme osazení fasády z jižní strany fotovoltaickými panely, vyvstává nám celý obraz moderní korporátní budovy, která jasně prezentuje svůj postoj k životnímu prostředí, udržitelnému hospodaření a alternativním energiím.