Z Japonska: zelená toaleta uprostřed divočiny

Japonský designér Makoto Azuma se stal v oblasti „zelených“ bytových trendů hotovým pojmem. Jeho poslední práce, vystavená na tokijské výstavě Tokyo´s House Vision Expo, však vzbuzuje spíše rozpaky. Lidem se na „zelený záchod“ moc nechce.

"Oáza věčné blaženosti", zajímavá alternativa a nebo jen šílený nápad? Názory se mohou lišit. Zdroj: Makoto Azuma
„Oáza věčné blaženosti“, zajímavá alternativa a nebo jen šílený nápad? Názory se mohou lišit. Zdroj: Makoto Azuma

Azuma sám sebe nepovažuje za designéra, ale spíše za „botanického architekta“. Jednou pracuje se vzrostlými stromy, které zapracovává do konstrukce kongresového centra, jindy si hraje se stavebnicí LEGO a staví z ní malé plastové bonsaje. Jeho dílo je prostě vždy spojeno nějak se zelení a přírodou, byť toaleta v lůně přírody je trochu extrémní případ.

Řeč je o gokujo no heya, tedy „místnosti jedinečnosti“, koupelně s toaletou, jejíž stěny i podlaha jsou kryty svěží zelení. Překrývající listy vytvářejí obvod celé konstrukce, a zelený „záhon“ nalezneme i pod prosklenou podlahou.

V kombinaci s bílou hygienickou keramikou působí celé dílo skutečně „čistým“ dojmem, ale jak připouštějí sami návštěvníci, na takové toaletě by se neustále nedokázali zbavit dojmu, že je z listí někdo pozoruje.

Makoto Azuma spolupracoval na „konceptuálním ztvárnění nové koupelny“ s architekty z firmy Naruse Inokuma, a také se společností TOTO, která se hygienickou keramikou zabývá.

Na projektu se také podílela společnost YPP AP, která je ve světě známa spíše jako výrobce neprůstřelných a tvrzených skel. Právě od nich ale získal „botanický architekt“ cenný stavební materiál, prosklenou podlahu. Nápad se zelenými stěnami prý přišel až dodatečně.

Skleněné desky a zrcadla pak, slovy architekta, rozšiřují prostor zeleně až za hranice vnímání. Jednoduše nejste omezeni stěnami, a iluze „obklopení zelení“ je skutečně dokonalá. I když v centru rušného Tokia žijící obyvatelé jistě kousek zeleně ocení, zůstává Azumovo velmi diskutované dílo spíše zajímavostí, než trendem budoucnosti.

Jeden myslel na “Z Japonska: zelená toaleta uprostřed divočiny

  • 29. 2. 2024 (9.31)
    Trvalý odkaz

    Je úžasné, jak lidé nacházejí způsoby, jak spojit moderní technologie s respektováním přírody. A když už mluvíme o inovacích, tak já jsem se nedávno rozhodla pro výměnu sprchy. Hlavně jsem si přála sprchu s masážní hlavicí, jelikož mě často trápí bolesti zad. Naštěstí jsem na jednom e-shopu na jednu perfektní narazila.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *