Vodní filtr WaterBean – zapomeňte na balenou vodu

Voda v plastových lahvích je gigantický byznys. Ač nám teče nezávadná voda z kohoutku, lidé v České republice utrácejí ročně miliardy korun za „o něco lepší“ vodu v plastových láhvích. Nač však kupovat plastové láhve s vodou, když stejně dobrou vodu můžete mít elegantním způsobem také z kohoutku?

Vodní filtr WaterBean
Vodní filtr WaterBean

Říkáte, že vám voda z kohoutku prostě nechutná? Máte pocit, že cítíte ve vodě nepříjemný zápach chloru? Za pár měsíců to už nemusí být problém. Nový vodní filtr WaterBean dokáže z vody odstranit od všech nepříjemných pachy a chutě.

WaterBean však nemá za cíl (ani to nedokáže) čistit silně špinavou vodu zemí třetího světa. Jeho účelem je především naučit lidi ve vyspělých zemích pít vodu z kohoutku a nekupovat zbytečně balenou vodu z obchodu.

Důvod je prostý. Voda v obchodech je zabalena v plastových láhvích, jejichž výroba, doprava a likvidace stojí lidstvo obrovské množství energie. Nač však plýtvat energii Země, když si můžete balenou vodu „vyrobit“ u sebe doma?

Filtr WaterBean je dílem Američana Graeme Glena žijícího v Japonsku. „Jako otec dvou dětí jsem chtěl vytvořit něco, co udělá náš svět o něco lepším. Po menším průzkum (vlastně velkém) jsem přišel s designem WaterBean a uvědomil si, že se jedná o produkt, jenž může být používán kýmkoliv, kdykoli a kdykoliv. Prostě napustíte vodu a pijete něco krystalicky čistého a nezávadného,“ píše Glen na svých stránkách.

Podle Glena „průměrný“ člověk ročně spotřebuje 167 láhví s vodou. Jelikož 75 % plastových lahví není ve světě recyklováno, každý rok vznikne 1,5 milionů tun plastového odpadu. Připomeňme, že plastová PET láhev (podle druhu) se v přírodě samovolně rozloží za 450 až 1000 let.

Filtr WaterBean připomínají svým tvarem barevné grilovací kleště. Filtr je vyroben z nezávadného plastu (BPA free) a uvnitř se nachází granule s aktivním uhlím. WaterBean má trvanlivost tři měsíce, nebo s ním lze upravit až 140 litrů vody. Pro jednoho člověka tak filtr postačí zhruba na dva měsíce.

Návod k použití je velmi jednoduchý. Do láhve s filtrem napustíme vodu, uzavřeme a protřepeme. Čím déle voda v láhvi víří, tím účinněji aktivní uhlí upraví vodu. Podle Glena je takto upravená voda zbavená přichutí chloru, zápachu a celkové „špatné chuti“.

Glen v rámci veřejné investiční stránky Indiegogo hledá 35 000 dolarů k rozjetí sériové výroby. Konečná cena za jeden filtr se má pohybovat kolem 12 dolarů (cca 230 Kč).

WaterBean

2 komentáře: „Vodní filtr WaterBean – zapomeňte na balenou vodu

  • 1. 8. 2013 (9.09)
    Trvalý odkaz

    Jediný rozdíl: filtr si můžu vzít s sebou kamkoliv, na rozdíl od brity apod, kterou tahat asi nebudu. Jen se divím té pompě – ponorné čističky vody spolu s ionizátory se už prodávají roky…to, že někdo přidá aktivní uhlí je jen malá inovace.

    Reagovat
  • 1. 8. 2013 (7.38)
    Trvalý odkaz

    No a jaký rozdíl je mezi tímhle a uhelným filtrem například v konvici Brita? Teda krom toho, že ve filtračních konvicích voda přes filtr proteče a tento „vynález“ musí být v lahvi ponořen pravděpodobně delší dobu a krom toho, že do Brity stojí jeden filtr cca 120Kč a tohle stojí 230Kč.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *