Velkokapacitní odsolovací zařízení vyroste v Gaze

Evropská unie společně s Dětským fondem Organizace spojených národů (UNICEF) oficiálně ohlásily v polovině března záměr na vybudování nového velkokapacitního zařízení na odsolování mořské vody. Chvályhodný nápad s sebou ale nese hořkou příchuť kontroverzních a neprůhledných politických záměrů, tolik typických pro cílový region výstavby. Stavět by se totiž mělo v palestinské Gaze.

„Vybudování odsolovacího zařízení nemá jen humanitární podtext, ale i politický. Snížení závislosti Palestinců na Izraeli by mělo přispět i ke snížení napětí. Možná.“ Zdroj: EPA
„Vybudování odsolovacího zařízení nemá jen humanitární podtext, ale i politický. Snížení závislosti Palestinců na Izraeli by mělo přispět i ke snížení napětí. Možná.“ Zdroj: EPA

Podle palestinského Statistického úřadu je situace se zdroji pitné vody v celém pásmu Gazy katastrofální. Jen necelých pět procent palestinských domácností si může dovolit čerpat vodu z vlastních studní v dostatečné kvalitě, drtivá většina vodních zdrojů je znehodnocena postupným zasolováním.

Na druhé straně, obchod s vodou představuje dobrý byznys pro izraelskou stranu. Například izraelská společnost Mekorot zajišťuje na západním pobřeží Gazy pitnou vodou 28 % domácností. A prakticky 85 % veškeré pitné vody, spotřebované na palestinské straně, má svůj původ ve vrtech v Izraeli.

Náklady na projekt výstavby masivního odsolovacího zařízení v Gaze jsou odhadovány na 13,7 milionů dolarů. A hned deseti miliony se na něm bude podílet Evropská unie.

Pokud bude zařízení dohotoveno v plném rozsahu, mělo by poskytnout přístup k pitné vodě až 75 000 Palestinců. „Přístup k pitné vodě, to je jedno ze základních lidských práv,“ říká John Gatt-Rutter, jeden z představitelů realizačního týmu EU. „A přitom dnes a denně řada obyvatel Gazy nemá ke kvalitní/zdravotně nezávadné vodě přístup.“

„Čtyři z pěti obyvatel pásma Gazy musí konzumovat vodu se sníženou kvalitou, obsahující nejrůznější kontaminanty, včetně těžkých kovů. Nový zdroj pitné vody umožní zásobování tisícovkám rodin,“ stojí ve společném tiskovém prohlášení EU-UNICEF. Zařízení, které bude stát v Deir al Balah bude zásobovat města Khan Yunis a Rafah, má být v provozu už z kraje roku 2015.

SpaceDaily.com
Sdílet: