Velkokapacitní odsolovací zařízení vyroste v Gaze
Evropská unie společně s Dětským fondem Organizace spojených národů (UNICEF) oficiálně ohlásily v polovině března záměr na vybudování nového velkokapacitního zařízení na odsolování mořské vody. Chvályhodný nápad s sebou ale nese hořkou příchuť kontroverzních a neprůhledných politických záměrů, tolik typických pro cílový region výstavby. Stavět by se totiž mělo v palestinské Gaze.
Podle palestinského Statistického úřadu je situace se zdroji pitné vody v celém pásmu Gazy katastrofální. Jen necelých pět procent palestinských domácností si může dovolit čerpat vodu z vlastních studní v dostatečné kvalitě, drtivá většina vodních zdrojů je znehodnocena postupným zasolováním.
Na druhé straně, obchod s vodou představuje dobrý byznys pro izraelskou stranu. Například izraelská společnost Mekorot zajišťuje na západním pobřeží Gazy pitnou vodou 28 % domácností. A prakticky 85 % veškeré pitné vody, spotřebované na palestinské straně, má svůj původ ve vrtech v Izraeli.
Efektivní odsolování mořské vody – naděje pro lidstvo?
Evropská unie začala zemní plyn považovat za obnovitelný zdroj energie
Náklady na projekt výstavby masivního odsolovacího zařízení v Gaze jsou odhadovány na 13,7 milionů dolarů. A hned deseti miliony se na něm bude podílet Evropská unie.
Pokud bude zařízení dohotoveno v plném rozsahu, mělo by poskytnout přístup k pitné vodě až 75 000 Palestinců. „Přístup k pitné vodě, to je jedno ze základních lidských práv,“ říká John Gatt-Rutter, jeden z představitelů realizačního týmu EU. „A přitom dnes a denně řada obyvatel Gazy nemá ke kvalitní/zdravotně nezávadné vodě přístup.“
„Čtyři z pěti obyvatel pásma Gazy musí konzumovat vodu se sníženou kvalitou, obsahující nejrůznější kontaminanty, včetně těžkých kovů. Nový zdroj pitné vody umožní zásobování tisícovkám rodin,“ stojí ve společném tiskovém prohlášení EU-UNICEF. Zařízení, které bude stát v Deir al Balah bude zásobovat města Khan Yunis a Rafah, má být v provozu už z kraje roku 2015.
no teď jen aby to v konečném důsledku nevlastnili Izraelci, snad záměr na sníženi napětí v Gaze vyjde a lidi budou mít kvalitní vodu.
pro pana anonymního klid na blízkém východě je pro EU výhodný i když souhlasím s tím že by už mohli přestat p osobě střílet a začít dělat něco užitečného :-)
Jenže to palestinci neudělají bez ohledu na to, kolik finančních prostředků do nich EU nalije. Dokonce je to spíše právě naopak. Pokud je bude EU (a země Arabského zálivu) živit budou mít dost času a sil na to aby si navzájem podřezávali krky a případně to stále zkoušeli na Izrael. Kdyby naopak museli chléb náš vezdejší dobývat vlastnoručně a v potu tváře rychle je chuť na podobné roupy přešla.
Ale udělají. Stačí když z jejich země odejdou nezvaní hosté.
Koneckonců, mohli by odejít i z naší země.
vies, oni by si aj ten chlieb radi robili, keby im izraelci nezaberali podu na pestovanie a studne ..
first started hearnig about bone broth this past winter and went for it with a passion. As soon as my bone collection (in the freezer) reaches critical mass, I’m making bone
Rvát prachy evropských daňových poplatníků palestinským vrahům a teroristům je zhovadilost. Chtějí-li palestinci odsolovací zařízení, nechť přestanou nakupovat výbušniny a rakety a za ušetřené peníze si zařízení vybudují sami.
Zajímavé že prachy na neustálé ostřelování Izraele raketami mají.