V USA zakázali antibakteriální mýdla. Nefungují

Na pokyn amerického Úřadu pro výživu a léčiva (FDA) byla z výroby a prodeje stažena tzv. antibakteriální mýdla. Na začátku září tak byla oficiálně ukončena několikaletá epizoda diskusí, hádek, soudů a vyhodnocování různých vědeckých studií. Hlavní důvodem pro ukončení prodeje se stal fakt, že nepomáhají o nic více, než obyčejné mýdlo s vodou.

„Obyčejné mýdlo, třeba to z hotelové koupelny, funguje stejně dobře jako ten nejlepší volně prodávaný antibakteriální přípravek.“ Zdroj: Phanton
„Obyčejné mýdlo, třeba to z hotelové koupelny, funguje stejně dobře jako ten nejlepší volně prodávaný antibakteriální přípravek.“ Zdroj: Phanton

A také to, že mnohem výrazněji než obyčejné mýdlo s vodou škodí životnímu prostředí. Antibakteriální mýdla představovala po řadu let prodejní hit, protože uchránit se číhajícím virům a bakteriím chtěl každý.

Navýšení poptávky a výroby však odhalilo celou řadu navazujících komplikací. Například to, že dlouhodobé užívání vedlo k vysychání kůže a ekzémům uživatelů, nebo že antibakteriální složky z mýdla unikaly i přes čistírny odpadních vod do povodí.

FDA poskytla všem výrobcům jeden rok na „vyladění“ receptury, tak aby došlo k náhradě 19 aktivních antibakteriálních složek za méně agresivní a povolené varianty. Zmizí například poměrně běžný triclosan nebo triclocarban, ale i kontroverzní chlorid benzenthonia či chloroxylenol.

Nařízení o zákazu prodeje se do budoucna týká jen spotřebních variant pro běžné užití, pro použití v nemocničních zařízeních mohou být tato antibakteriální mýdla, pěny a gely i nadále užívány.

„Uživatelé si mohli myslet, že je tzv. antibakteriální mýdla efektivněji ochrání před šířením bakterií, ale ve skutečnosti nemáme žádný vědecký důkaz o tom, že by k tomu skutečně docházelo v efektivitě větší, než s jakou pracuje obyčejné mýdlo a voda,“ říká v tiskovém prohlášení Janet Woodcock z FDA.

Některé bakterie se naopak díky nadužívání speciálních čisticích prostředků stávaly rezistentní. Jiné přípravky zase měnily hladiny hormonů u živočichů ve vodním prostředí.FDA i nadále zdůrazňuje, že nejúčinnější prevencí před chorobami a bakteriemi zůstává preventivní hygiena a mytí rukou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *