USA: nejnižší emise od roku 1994 a na cestě k ekologické velmoci

Emise oxidu uhličitého nad Severní Amerikou jsou nejnižší za poslední dvě desetiletí. Díky zdvojnásobení podílu obnovitelných zdrojů energie, úsporným opatřením a technologickým inovacím užívaných v průmyslovém měřítku, jsou letošní naměřené koncentrace uhlíku nejnižší od roku 1994.

Emise oxidu uhličitého nad územím USA dlouhodobě klesají, především díky nárůstu obnovitelných zdrojů energie. zdroj: VulcaProject.com
Emise oxidu uhličitého nad územím USA dlouhodobě klesají, především díky nárůstu obnovitelných zdrojů energie. zdroj: VulcaProject.com

Zpráva, kterou Bloombergovo finanční centrum (BNEF) sestavilo pro Obchodní radu udržitelných energií (BCSE), hovoří poměrně jasně. Obnovitelné zdroje energie a nahrazování zastaralých technologických postupů je zřetelně vidět i na ozdravění severoamerického klimatu.

Podle analýzy Bloombergova institutu, která vychází ze statistických ročenek meteorologických ústavů, poklesla jen za posledních pět let koncentrace oxidu uhličitého o třináct procent.

Snižovat emise se daří

„Spojené státy americké sice selhaly, pokud šlo o důraznější formu boje proti změnám klimatu,“ píše se ve zprávě BNEF. „Ale i tak se podařilo více jak z poloviny naplnit plán Baracka Obamy, na snížení emisí o 17 %, oproti stavu v roce 2005.“

Konkrétně se Američanům podařilo splnit 10,7 %, což je v době, kdy je moderní květnaté ekologické závazky neplnit, skutečně výjimečné. USA si prý tímto výsledkem upevní vlastní pozici na mezinárodním poli při jednáních o ekologických „problémových“ tématech.

Snížením emisí také padá názor finančníků – konzervativců, že kroky vedené za účelem snižování emisí se negativně odrazí na ekonomické bilanci celé země.

Zisky rostou

„Jenže namísto toho uhlíkové emise klesají a zisky z investic do obnovitelných a ekologických zdrojů energie rostou,“ říká Lisa Jacobsonová, prezidentka BCSE. „Zatímco uhlí se na trhu propadlo o 18,1 %.“

Ve zprávě se také dočteme o tom, jak se pozvolna proměňují v ekologickou velmoc. Od roku 2007 například klesla spotřeba energií administrativními budovami o 6,7 %, díky investicím do účinných izolací a efektivnějšího vytápění.

Také 31 % veškeré elektrické energie je generováno zpracováním zemního plynu. Na celkových emisích se podepsal i fakt, že jen za rok 2012 si 448 000 obyvatel koupilo nebo .

Podle BNEF činí roční obrat celého trhu s obnovitelnými zdroji energie, ať už solárními, vodními, větrnými nebo geotermálními, 44 miliard dolarů.

Sdílet: