Uhlíkově neutrální konference? Utopie
Konference Šetrné budovy 2012, která nedávno proběhla v Praze, si dlouho před zahájením dala za cíl být tzv. Carbon Neutral, tedy uhlíkově neutrální. Doprava pomocí MHD, minimum podkladů v tištěné formě a zablokovaný výtah – i tak se pořadatelé snažili snížit emise CO2 konference.
Výpočet uhlíkové stopy bral v úvahu transport účastníků konference, spotřebu elektřiny v kongresových prostorách hotelu Clarion, elektrickou spotřebu související se vzduchotechnikou, papír a sklo, polyetylenové tašky, ale také třeba nábytek.
Autem, letadlem či lodí?
Způsob, jakým se účastníci dopravovali na konferenci, vyplňovali přítomní přes dotykové LCD panely. Každý účastník označil, jakým dopravním prostředkem přijel a kolik kilometrů. U automobilů byl zohledněn počet osob v autě.
Pro zjednodušení se kalkulovalo s osobním vozem, který má naftový motor o objemu 1,4 až 2 litry. V případě letecké dopravy se délka odhadovala dle destinací. Kdo využil pražskou MHD, měl emise nulové. Zapojilo se 224 účastníků ze 420 a navýšení dopravních vzdáleností na úplný počet účastníků proběhlo přímou úměrou.
Spotřeba elektřiny byla sledována pomocí zařízení Schneider-Electric. Spotřeba se začala počítat den před konáním konference, kdy začaly přípravy, až do doby, kdy byla veškerá výstava rozebrána a hotel opuštěn pořadateli. Počítalo se s českým energetickým mixem. Elektrická spotřeba související se vzduchotechnikou byla určena dle dva roky starých dat hotelu Clarion.
Pomohly podklady z Německa
Spotřeba papíru na výrobu konferenčních materiálů byla odhadnuta na základě počtu použitých papírů A4 a dalších konferenčních materiálů. Inventarizace proběhla pomocí procesu software GaBi pro výrobu papíru v Německu, data za Česko nejsou k dispozici.
Stejný software modeloval také výrobu skleněného pódia, které vzniklo kvůli této konferenci. Pro výrobu polyetylénových tašek, ve kterých dostali účastníci materiály, bylo spotřebováno 6 kilogramů PE. I zde se pro získání CO2 kalkulovalo s čísly z Německa.
Na konferenci byl využíván nábytek od firmy Wiesner – Hager. Tento výrobce poskytuje pro své produkty EPD dokumenty informující mimo jiné o uhlíkové stopě. Byla započtena tisícina této hodnoty, což odpovídá jednomu dne používání výrobku s životností 3 roky.
Pitná voda započítávána nebyla, protože účastníci by pili, i kdyby nebyli na konferenci. Podávána byla voda kohoutková, ne balená. Ze stejného důvodu se nezapočítávaly potraviny k občerstvení, byly však z místních zdrojů.
A jaký byl tedy výsledek? „Výsledná stopa konference Šetrné budovy 2012 je po zaokrouhlení 4 200 kg CO2 ekvivalentů,“ uvádí Vladimír Kočí, který prováděl výpočty. Na celkové uhlíkové stopě se z 60 % podílela elektřina (dvě třetiny elektřina v kongresovém patře, třetina pro vzduchotechniku), z 37 % doprava, další faktory již ovlivnili uhlíkovou stopu v řádu procent.
Konference tedy neutrální nebyla. Na otázku, jak v budoucnosti absorbovat 4 200 kg CO2 ekvivalentů, aby se dalo hovořit o neutralitě, nám však pořádající Česká rada pro šetrné budovy neodpověděla…
Ano, souhlasím, že iniciativa se cení. Ale při všech snahách o ušetření zde stejně bylo 4 200 kg ekvivalentu CO2, to je docela hustý… Netuším, jak by se dalo takové množství během 48 hodin absorbovat.
Musíme se nejprve zeptat. Kde je otázka, je i odpověď. Jsem rád, že se alespoň někdo pokusil takovou záležitost vyčíslit.