Tesco to s ekologií myslí vážně

Generální ředitel , Sir Terry Leahy, vyzval na ekonomickém fóru v Davosu vlády na celém světě ke spolupráci se soukromými firmami k zajištění toho, aby inovace vedoucí k minimalizaci uhlíkových emisí nebyly zbytečně zpomalovány regulacemi.  
Tesco Turecko solární panely hypermarket

Při oznámení otevření dvou obchodů s nulovou uhlíkovou stopou v Thajsku a , Sir Terry Leahy uvedl, že vlády potřebují vytvořit takové regulační prostředí, které umožní soukromým firmám postupovat způsobem, který přinese ekonomický růst udržitelný v každém směru a umožní jim pracovat na rozvoji levnějších a jednodušších zelených řešení, která budou atraktivnější pro zákazníky.

Tesco otevřelo celosvětově první uhlíkově neutrální obchod v Ramsey, ve Velké Británii, v únoru 2010.

„Regulace má své místo v nastavení správného rámce pro kroky týkající se , například prostřednictvím nastavení efektivní ceny za znečištění uhlíkovými emisemi. Nicméně věřím v sílu trhu a v lidskou kreativitu, která si poradí s velkými výzvami. Vlády mohou pomoci vytvořit správný rámec, ale nemohou se měřit s energií a inovativností trhu,“ sdělil Terry Leahy.

Nulová produkce uhlíkových zplodin znamená, že při ročním měření nejsou provozem produkovány žádné skleníkové plyny. Celková vyrobená obnovitelná energie obchodu se rovná nebo překračuje energii použitou obchodem a škodlivé chladící plyny HFC byly nahrazeny systémem s přírodním chladivem. Definice nezahrnuje zplodiny vyprodukované výstavbou obchodu a ty, které jsou spojeny s prodávanými výrobky a dopravou zákazníků do a z obchodu.

Sir Terry řekl před panelem významných zástupců vlády a průmyslu, jehož členy byli i Lord Stern a Ministr ekonomického rozvoje Jihoafrické republiky Ebrahim Patel, že to jsou právě soukromé společnosti jako Tesco, které povedou vývoj směrem k zelenějším ekonomikám. Jihoafrická republika bude od 28. listopadu do 9. prosince 2011 v Durbanu hostit příští Shromáždění OSN zabývající se klimatickými změnami. To naváže na loňské rozhovory v Cancúnu a v Kodani na konci roku 2009.

„S tím, jak se vyvíjí , se potřebujeme snažit o to, aby její růst byl co nejzelenější. Minulý rok jsme otevřeli první obchod s nulovou uhlíkovou stopou ve a nyní aplikujeme to, co jsme se naučili, po celém světě. Sdílíme své zkušenosti s dodavateli a spolupracujeme s nimi, abychom se postavili klíčovým výzvám, jako jsou odlesňování a způsob, jakým kontrolovat emise vytvářené chlazením,“ vysvětluje Terry Leahy.

Klíčové parametry obchodu v Jaroměři obsahují:

 • Opatření snižující spotřebu energie včetně stmívatelného osvětlení, světlíky, které lépe využívají přirozeného světla a zvýšenou izolaci střechy a stěn, což redukuje energii použitou k ohřívání a chlazení obchodu.
 • Použití přírodního chladiva – technologie, která používá přírodní chladivo CO2, které na rozdíl od standardních chladících plynů má výrazně nižší příspěvek na globální oteplování.
 • Vytváření energie z obnovitelných zdrojů přímo na místě díky CCHP stanici (Combined Cooling, Heating, and Power – kombinované chlazení, ohřívání a energie), která používá oleje z řepky olejky k výrobě energie a použití fototermických solárních panelů k výrobě tepla.

„Zatímco zákazníci v průmyslově rozvinutých ekonomikách jsou zodpovědni za minimálně dvě třetiny emisí uhlíku, není možné dopustit, aby se to stalo v rozvojových ekonomikách,“ dodal Terry Leahy.

„Výzvou je použít sílu zákazníků. Podpořit zákazníky, aby se chovali zeleně nejen šetřením energie, ale rovněž nákupem výrobků s nízkou uhlíkovou stopou – pokud se nám to podaří, vytvoříme masivní hnutí zelené spotřeby,“ doplňuje Terry Leahy.

Tesco jde příkladem. Průlomové nové obchody umístěné v Bang Phra, 40 kilometrů jižně od Bangkoku a v Jaroměři pomohou Tescu do roku 2020 snížit emise uhlíku v rámci celosvětového podnikání o 50 procent. Tesco má plán, podle něhož se do roku 2050 stane firmou s nulovou produkcí uhlíkových zplodin.

Klíčové parametry obchodu v Bang Phra:

Hypermarket v Jaroměři s nulovou uhlíkovou stopou bude otevřen příští měsíc, 10. února 2011. Obchod bude mít výraznou konstrukci s dřevěným obložením, které sníží množství uhlíku spojené s výstavbou obchodu.

Obchod s nulovou uhlíkovou stopou v Bang Phra, jehož otevření je plánováno na druhou polovinu roku 2011 v provincii Chonburi, bude vytvářet obnovitelnou energii pomocí 10 a solární farmy z panelů umístěných na střeše obchodu, na přístřešcích na parkovišti a na přilehlé prázdné ploše.

Nová „Škola vedení Tesco“ (Leadership Academy) v Jungu v Incheonu v  bude rovněž projektem s nulovými emisemi uhlíku a bude otevřena v červenci 2011.

Klíčové parametry „Školy vedení“ v Jungu (Jungu Leadership Academy):

 • Systémy správy budovy – počítačový program, který poskytuje v reálném čase vizualizaci použití energie a pomáhá identifikovat příležitosti k úsporám.
 • Lepší přirozená ventilace.
 • Místa k nabíjení elektrických vozidel.
 • Sběr dešťové vody.
 • Znovupoužití odpadu z potravin.
 • Zelená střecha.
 • Chladné trubice odebírající přebytkové teplo vytvořené osvětlením.
 • Solární panely vyrábějící elektřinu a horkou vodu.
tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Tesco to s ekologií myslí vážně

 • 6. 12. 2015 (10.00)
  Trvalý odkaz

  Jak to Tesco myslí vážně je poznat v Praze-Letňanech,kde jsem našel jedinou zásuvku 240V/16A v podzemních garážích asi kilometr daleko pěšky a navrch asi 10 metrů od nejbližšího stání a přes dveře nákladního výtahu.Paráda

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *