Špinavá Chattanooga se stala jedním z nejčistších měst USA

V roce 1969 byla Chattanooga ve státě Tennessee jedním z nejvíce znečištěných měst v celých Spojených státech amerických. Pravidelně to potvrzovala i Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), která vedla dvousettisícové město na „černé listině“ kvůli vysokým koncentracím přízemního ozónu, prachových polétavých částic a dalších kontaminantů. Dnes je ale toto město jedním z nejzelenějších a nejčistších.

„Pohled na město Chattanooga v padesátých letech.“ Zdroj: Brent Moore
„Pohled na město Chattanooga v padesátých letech.“ Zdroj: Brent Moore (cc)

Příběh čtvrtého největšího města ve státě Tennessee dává tušit, že každé místo na zemi má šanci. Pokud se tedy věci trochu pomůže. Chattanooga se nestala příjemným místem k životu během chvíle, a byla zapotřebí spousta soustředěné aktivity, aby se změny podařilo dotáhnout do konce.

Jak zmiňuje i pochvalný článek v žurnálu CNBC, město se muselo v první řadě vyrovnat se svou vlastní geografickou polohou: sídlo zasazené do podhůří Apalačských hor prostě bylo k vytváření smogové pokličky náchylnější, než jiná americká města.

Proto hned první krok k nápravě stavu spočíval ve změně dosavadní koncepce dopravy ve městě. Kromě vytýčení zón s omezenou automobilovou dopravou se výrazně rozšířila a zahustila síť linek městské dopravy.

A když už došlo na změny v , nezůstala stranu stát ani radnice. Ta adaptovala celou svou „flotilu“ automobilů a užitkových vozů městských služeb na alternativní modely pohonu, především . Opatření bylo pochopitelně učiněno víc.

Jen díky tomu se dnes může hovořit (dle žebříčku EPA) a Chattanooga jako o městě, které je pokud jde o změny kvality v ovzduší na 12. místě v . Od roku 1969 totiž zlepšili měřitelnou čistotu ovzduší o 66 %.

„Přechod na autobusy s elektrickým pohonem byl dalším z velmi výrazných počinů,“ dodává Andrew Griffin Frye, vedoucí odboru optimalizace sítí v Tennessee.

„Nešlo totiž o klasické MHD, ale o vozy spojující město s vyhlášeným akváriem. A to každoročně navštíví miliony turistů. Tady byla změna k lepšímu rychle vidět.“ A když už systém elektrobusů fungoval, rozpracoval se na dalších šestnáct městských a příměstských zón.

Tento model nakonec široce přerostl stát Tennessee, a dnes se tento model přepravy nachází na území sedmi států, se záběrem sítě o rozloze 110 000 kilometrů čtverečních.

V roce 2012 adaptovalo město systém půjčoven jízdních kol, které dnes operují z 33 stanic. Lidé s nimi ročně najezdí okolo půl milionu mil. O zaběhlý model projevily (stejně jako v případě elektrobusů) zájem i města Portland, Oregon, Raleigh a Salt Lake City.

Stejně průkopnicky začala Chattanooga působit na úrovni programů zápůjčky aut. K dispozici je momentálně jen dvacítka , ale plány na rozšíření jsou momentálně v jednání.

Podstatné je, že místní lidé nemusí disponovat vlastním autem, a jen občas mohou využít možnosti levní zápůjčky. Auta jsou po uzavření pěti uhelných elektráren, které nahradil mix energie z vodní a jaderné elektrárny, stále nejpalčivějším problémem města. To, jak dnes ale Chattanooga vypadá, dokazuje, že změna k lepšímu je vždycky možná.

good.is

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *