Ptačí budky maskované jako střešní tašky

Holandský návrhář a umělec Klaas Kuiken představil na začátku roku 2013 svou první sérii nenápadných obydlí pro opeřené návštěvníky našich zahrad a domů, kterou letos s nadcházejícím jarem aktualizoval.

„Města se stala prostorem, ze kterého ptačí zpěv téměř vymizel.“ Zdroj: klaaskuiken.nl
„Města se stala prostorem, ze kterého ptačí zpěv téměř vymizel.“ Zdroj: klaaskuiken.nl

Zvláště zajímavé jsou jím navržené ptačí budky z keramiky, které je možné zasadit do střechy jako běžnou pálenou tašku. Ptačí budku si každý jistě zvládne postavit sám, ale řadě lidí činí problém výběr optimálního umístění.

Aby se z budky nestalo místo pro ptačí obyvatele vyloženě nepříznivé, například kvůli vysoké vlhkosti, přílišnému zastínění, nebo se nezměnilo v laciné krmítko pro kočky, je zapotřebí trochu přemýšlet. Klaas Kuiken sice rozumí modernímu i tradičnímu designu, ale k výrobě své střešní budky raději přizval profesionály na slovo vzaté.

Ornitologové z Nizozemské ptačí společnosti (Vogelbescherming)mu pomohli propracovat návrh (tvar budky, velikost vletového otvoru, přesah zastřešení) do nejmenších detailů, a nyní tento svůj ptačí produkt nabízí k prodeji.

Netradiční provedení budky, kterou je možné zasadit a zapracovat do jakékoliv střešní krytiny seskládané z tašek, si už záhy oblíbili nejen nizozemští ptakomilci. Ze zahrádkářských kolonií si brzy našla cestu do „země ptákům zaslíbené“, do Velké Británie.

Keramická ptačí budka, kterou je možné k střešnímu podkladu přichytit lepidlem (kvůli těsnosti izolace a zajištění stability) má navíc instalovaný praktický vyjímatelný box, přístupný ze strany půdy, díky kterému můžete před každým zahájením hnízdní sezóny vysypat starý, pracovitými zobáčky nanošený materiál. Tím se snižuje i riziko přítomnosti roztočů a dalších parazitů, kteří by negativně ovlivnili jak samu snůšku vajec, tak třeba na prach a peří alergické obyvatele domů.

Ptáci ve městě čelí řadě nebezpečí, a zdaleka ne všechny druhy opeřenců se dokáží s urbánním životním prostředím srovnat. Komplikací pro ně je zejména absolutní nepřítomnost vhodných hnízdních dutin. „Doufám, že střešní ptačí budka pomůže zase trochu oživit naše města, fádní v tom, jak byla zbavena tak krásného ptačího zpěvu,“ dodává Klaas Kuiken.

KlaasKuiken.nl
Sdílet: