Praha v evropském hodnocení kvality ovzduší propadla

Jak si stojí evropské metropole, pokud jde o boj proti znečištěnému ovzduší? Podle zhodnocení, kterého se ujala Evropská environmentální kancelář (EEB), jsou na tom nejhůř Lisabon a Lucemburk. Praha také příliš neuspěla.

Město posazené na vodě, Amsterdam, odchází s hodnocením "D". Pořád je ale lepší, než stověžatá a smogem se dusící Praha.Zdroj: Radomír Dohnal
Město posazené na vodě, Amsterdam, odchází s hodnocením „D“. Pořád je ale lepší, než stověžatá a smogem se dusící Praha. Zdroj: Radomír Dohnal

Úředníci EEB zvolili pro přehlednost jednoduchý hodnotící systém, ne nepodobný školnímu vysvědčení. Zatímco hodnocení za „A“ určené šplhounům s vynikajícím prospěchem a znamenitými výsledky si neodnesl nikdo, padaly i nedostatečné.

EEB se soustředilo na shrnutí celé řady měřených faktorů: souhrn měření ročního polétavých prachových částic PM 10 a 2,5, průměrovaná hladina přízemního ozónu v šestadvaceti měřeních během jednoho dne, roční průměr pro koncentrace emisních oxidů dusíku, uhlíku a síry, přítomnost olova, niklu a kadmia a benzo(a)pyrenu. A výsledky? Kromě Curychu a Kodaně dost bídné.

Švýcarská a dánská metropole odcházejí s hodnocením B+. navíc sehrála roli třídního šplhouna: sesbírala totiž celou řadu pochval za dlouhodobý a fundovaný přístup k oživení veřejného prostoru, odstavení osobní přepravy z centra, řadu ozeleňovacích opatření a zpřístupnění veřejného prostoru a pěším chodcům.

Snad jí za to teď nebudou ostatní evropská města šikanovat. B+ totiž kromě Kodaně a Curychu obdrželo už jen město na Dunaji, . Ostatní si vedli o poznání hůř.

Známku „B-“ si odnáší Stockholm, odchází s „C“ a Helsinky, , a Stuttgart pak „C-“. Romantické město plné vodních kanálů, , si navzdory pokročilému stupni urbánní cyklistiky vysloužil „D“, stejně jako francouzský Lyon, nebo či Düseldorf.

Pochopitelně nás nejvíc zajímá, jak si stojí naše Praha. A skutečně očekávání nezklamala: stejně jako nebo obdržela „D-“ tedy jen krůček od úplného propadnutí.

V očích úředníků z EEB pak vyloženě propadla města Dublin, Řím, Madrid a Glasgow. Za zcela varovný příklad polovičatých a nekompetentních řešení pak uvádí Lisabon a Lucemburk. Snad si tato města povedou příští rok o něco lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *