Obyvatelé Kamikatsu si třídí odpady sami, přijde jim to normální

Papír, plasty, sklo. Víc kontejnerů na českých sídlištích většinou neuvidíme. To v japonském městečku Kamikatsu jdou při třídění trochu dál. Jejich cílem je stát se do roku 2020 sídlem, které bude mít nulovou produkci odpadů.

„Pečlivější třídění usnadňuje recyklaci a snižuje objem vytvářeného odpadu.“ Zdroj: Inhabitat.com
„Pečlivější třídění usnadňuje recyklaci a snižuje objem vytvářeného odpadu.“ Zdroj: Inhabitat.com

Už dnes proto třídí na 34 různých frakcí, díky čemuž jsou schopni účelně recyklovat až 80 % vlastní produkce odpadů. Zbývajících 20 % odpadů z Kamikatsu končí pořád na skládkách, ale v porovnání s Českou republikou je to úplně jiná pohádka.

Můžeme se jen dohadovat, zda je něco takového možné jen v Japonsku, nebo Kamikatsu vděčí za svůj úspěch malému počtu obyvatel (1700), kteří dohromady pracují na společné věci.

Protože odhodlání jim rozhodně nechybí. V Kamikatsu nefunguje centrální svoz odpadů, a na ulicích bychom moc košů (natož pak kontejnerů na separovaný odpad) nenapočítali.

Každý z obyvatel totiž přináší své vlastní odpady přímo do sběrného dvora, kde je vlastnoručně třídí. I to je určitou součástí motivace. Když si uvědomíte, kolik odpadů vlastně vyprodukujete, a musíte se s nimi chvilku vláčet, možná se vám bude příště chtít mít jich míň.

„Když si na to jednou zvyknete, nepřijde vám to už nenormální,“ říkají zdejší lidé. „Teď už nám to přijde přirozené, třídit si své vlastní odpadky, a dělat to správně.“ Město ale vyniká i v několika dalších ohledech, které s cirkulární ekonomikou souvisí.

Funguje zde například obchod, který zákazníky přímo motivuje k tomu, aby zde oni sami své věci prodávali. Nemusí jít jen o výpěstky ze zahrady, rozsáhlé je tu i oddělení s výběhovou spotřební elektronikou.

Když už prostě něco nepotřebujete, nabídnete to za sníženou cenu k prodeji, raději než abyste danou věc vyhodili. Narazíte tu i na univerzální „opravnu“, kam můžete zanést například své šatstvo nebo jízdní kolo. Někdy totiž stačí jen něco poupravit, vylepšit nebo zašít, aby se životní cyklus prodloužil.

Změna nepřišla do Kamikatsu přes noc. Naopak, stojí za ní dvanáct let tvrdé práce. V roce 2003 město poprvé přišlo s návrhem „nulové produkce odpadů“ a od té doby se obyvatelé s neskrývaným nadšením za dosažení cíle postavili.

Bez nich by to nebylo možné. Systém recyklace a třídění odpadů je považován za jeden nejrozsáhlejších ve světě. Například obyvatelé města Jokohama (3,7 milionu obyvatel) dostávají každoročně sedmadvacetistránkový manuál, jak správně třídit 500 nejčastějších položek odpadu. Doufejme, že manuál je na recyklovaném papíře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *