Mladá umělkyně ukáže kozy celému New Yorku!

Andrea Reynosa, výtvarnice a umělkyně, žije ve newyorské čtvrti Dumbo. Právě v místech, kde se fotogenický manhattanský most setkává s pevninou. Výhledu na tuto technicko-historickou památku si ale moc neužila. Pohled to byl totiž poněkud neutěšený. A tak se to rozhodla změnit.

Pohled na stádo pasoucích se koz bude pro Newyorčany jistě velmi nevšední. Zdroj: commons.wikimedia.org
Pohled na stádo pasoucích se koz bude pro Newyorčany jistě velmi nevšední. Zdroj: commons.wikimedia.org

Teprve, když byl před lety stržen starý dvanáctipatrový činžák, který stál přímo na nábřeží, otevřel se řadě lidí výhled na vodu v zálivu East River.

Pracovníci demoliční služby sice odvedli při likvidaci staré budovy kvalitní práci, a na vyčištěný zarovnaný pozemek navezli i hlínu, ale černohnědý rozbahněný flek o rozloze 9000 metrů čtverečních rozhodně nelákal k romantickým výhledům ani procházkám.

Reynosa se proto rozhodla, jako součást svého konceptuálního uměleckého projevu, celou plochu osít trávou. Zelený palouk v Manhattanu působil dojmem nenadálého zázraku.

Zmizely malé skládky odpadků a s nimi početné rodinky potkanů. Louka ve městě se rázem stala vyhledávaným místem. Jenže tenhle ne-zcela legální zázrak neměl mít dlouhého trvání.

Stavební pozemek v takové lukrativní lokalitě má cenu zlata, a už v srpnu se tu má začít stavět znovu. Zelený palouk má nahradit dvaačtyřicet luxusních loftových bytů. Jistě hezkých, ale takových jsou po celém New Yorku tisíce. Zelených luk nikoliv.

Andrea Reynosa uznala, že guerillová výsadba na soukromém pozemku není právně udržitelná, ale rozhodla se alespoň manifestovat svůj názor: “Udržitelné zemědělství, městské zahradničení, ekologie – o to vše New York usiluje, ale nedává se tomu potřebný prostor,” říká Reynosa. “To se do budoucna musí změnit.”

Letos osela louku na pobřeží naposledy – svěžím porostem nízkého jetele (jistě se spoustou čtyřlístků), ale zavázala se před investorem připravované výstavby k uvedení pozemku do původního stavu. K tomu jí poslouží stádo koz, které zde v rámci happeningu vypustí.

Mlsné kozy se tu budou promenovat několik dní, a současně zde bude probíhat i poklidná “demonstrace” městských zahradníků, nadšenců z řad domácích i střešních pěstitelů, kteří stejně jako Reynosa chtějí upozornit na nedostatečný prostor, který má samozásobitelská alternativa k dispozici.

3 komentáře: „Mladá umělkyně ukáže kozy celému New Yorku!

 • 19. 6. 2014 (12.11)
  Trvalý odkaz

  Hned od začátku bylo jasné že to nebudou kozy jako kozy :-)
  Ale kliknout jsem si musel. …

  Reagovat
 • 19. 6. 2014 (10.58)
  Trvalý odkaz

  Promiňte :), máte naprostou pravdu… nešlo odolat :)

  Reagovat
 • 19. 6. 2014 (10.54)
  Trvalý odkaz

  Úžasný titulek. Chápu, že novináři neodolají…:-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *