Maďaři zachraňují oblasti ohrožené globálním oteplováním

Zvyšování hladiny moří v důsledku tání ledovců je poměrně akcentované téma. Mnohem méně se už ale dočteme o možných protiopatřeních. Boj s globálním oteplováním je cesta prevence, ale jak reálně řešit situaci tam, kde už si vlny začínají ukusovat ze zatopených mangrovových lesů na pobřeží a přibližují moře do míst, kde začíná zemědělská půda? Maďarské designérské studio Szövetség’39 přichází s nevšedním nápadem.

Calotrop nebude vytvářet liniovou hráz, ale bude plošně fixovat mangrovové porosty. Zdroj: TreeHugger.com/Szövetség'39
Calotrop nebude vytvářet liniovou hráz, ale bude plošně fixovat mangrovové porosty. Zdroj: TreeHugger.com/Szövetség’39

V řadě tropických zemí vytvářejí mangrovové porosty pozvolný přechod mezi otevřeným mořem, slanými mokřady a půdou, pro kterou by se našlo zemědělské využití. Široký pás s mělkou vodou a bahnitým dnem, zakrytý křovitou vegetací, navíc slouží jako účinná nárazníková zóna při katastrofických přírodních událostech typu tsunami.

Zvyšující se hladina moří však účinnost této bariéry značně snižuje. Jak tedy udržet tyto porosty na svém místě? Szövetség’39 se obvykle nevěnuje environmentálním tématům takového rozsahu, přesto je jejich nápad velmi podnětný. Nenavrhují totiž tvorbu statických hrází, ale způsob, jak zapevnit mangrovovou vegetaci v kritických místech.

Řešení se jmenuje CALTROP. Má podobu jakýchsi zbytnělých polo-betonových květináčů, které by vytvářely dynamickou ochranu pro mangrovové sazeničky. A nejen pro ně. Kolem rovníku narazíme na spoustu lokalit s exponovaným pobřežím.

Šlahounovité a výběžkaté křoviny prorostou „květináčem“, zapevní se v dnovém substrátu, a postarají se v průběhu let o fixaci objektů. Instalace CALTROPů vytvoří první linii, která bude tlumit sílu vln, umožní zachycení další vegetace a bude pozvolna napomáhat sedimentaci naplaveného substrátu.

Podobně by tento prvek mohl fungovat i tam, kde si velké rozvodněné řeky každoročně s sebou odnášejí i velký díl splavené úrodné půdy.

CALTROP nevydrží na svém místě navždycky. Samovolně se rozloží za 15-20 let, ale v chráněném prostoru „za ním“ se za tu dobu už vytvoří typická široká mangrovová mělčina. Na rozdíl od stavby statických hrází, vlnolamů a bagrem vršených dun v sobě CALTROP kombinuje jednoduchost (nenáročná instalace, nevyžadující speciální techniku) a střednědobou odolnost vůči podmínkám prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *