Keramické filtry zachraňují žíznivějící Ghanu

Před deseti lety přišel guatemalský kutil Fernando Mazarienga na zajímavý nápad. Stačila jen trocha jílu a slámy a vytvořil jednoduchý „filtrační hrnec“, díky kterému se mohl bez problémů napít čisté vody. Naštěstí si tuhle jednoduchou myšlenku nenechal pro sebe a brzy se o ní dozvěděli i lidé z Massachusettského technologického institutu ().

„Kvalita vodních zdrojů v Ghaně je alarmující.“ Zdroj: MIT
„Kvalita vodních zdrojů v Ghaně je alarmující.“ Zdroj: MIT

Susan Murcottová z MIT nejprve testovala účinnost primitivního keramického filtračního systému v laboratoři. Jednoduchý filtr skutečně dokázal rapidně zlepšit kvalitu vody. Přitom náklady na jeho výrobu byly minimální.

Rozhodla se tedy zprostředkovat Mazariengasovu myšlenku tam, kde jí bylo zapotřebí. S technologií primitivního filtru zamířila nejprve do Ghany, kde je dostupnost pitné vody značně omezená. Ve skutečnosti se Ghana považuje za zemi s pátým nejhorším „sanitačním“ stavem, včetně celkové hygieny a kvalitou vody.

Keramický „hliněný“ filtr lze vytvořit s využitím běžně dostupných „lokálních“ materiálů“ a náklady na jeho výrobu nepřekračují šest dolarů. Rozdíl v tom, jestli požíváte vodu znečištěnou nebo v kvalitách vody pitné, je však penězi nevyčíslitelný. MIT sehrál roli „propagátora“ jednoduché myšlenky, která mění život lidí.

Dnes, po deseti letech, už existuje celkem dvaapadesát zařízení, kde se tyto filtry vyrábějí. Mazariengasův nápad se neomezil pouze na Ghanu, ale je využíván v dalších 31 státech po celém světě, včetně Číny nebo Jihoafrické repbliky. Konkrétně v Ghaně je podle Murcottové vidět obrovský rozdíl. „Za deset let se tu dostalo k pitné vodě dalších sto tisíc lidí.“

Inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *