Jedlá soda – nedoceněný poklad v domácnosti
Jedlou sodu (NAHCO3 – hydrogenuhličitan sodný; E500) zná asi téměř každá hospodyňka-kuchařka. V některých receptech je doporučeno ji přidávat do těsta při přípravě moučníků. V domácnosti nachází ale tato jedinečná chemická sloučenina daleko širší využití.
Výsledkem přidání sody do těsta je kypřejší a nadýchanější koláč, buchta, bábovka či perník. Většinou ji používáme v kombinaci s kypřícím práškem či droždím. Nepostradatelná je též při výrobě šumivých nápojů.
Když špetku sody nasypete při vaření např. do brokolice, zelenina si zachová krásnou zelenou barvu. Při vaření košťálovin navíc částečně zabrání nepříjemnému pachu linoucímu se z kuchyně, v kombinaci s octem lze s její pomocí očistit syrovou zeleninu. Při pálení žáhy je doporučováno 1 lžičku rozmíchat v nápoji a vypít.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Ekologické čisticí a prací přípravky šetří přírodu, pokožku i peníze
Jedlá soda má ale daleko širší spektrum využití. V současné době se pomalu ale jistě zapisuje do povědomí těch, kteří hledají způsob jak šetrně, ekologicky a také lacině vyčistit svou domácnost.
Nejen v kuchyni, ale téměř v celém bytě najde hydrogenuhličitan sodný své uplatnění a nahradí tak používání chemických čistidel. Soda je naprosto bezpečná, při jejím rozkládání nevznikají škodlivé látky ,lze ji s čistým svědomím používat kdekoliv a v podstatě v jakémkoliv množství.
Osvědčuje se použití v kombinaci s octem či citronovou šťávou – čili opět žádná chemie. Zde je jen malý výčet toho, jak a kde je možno ji použít:
Kuchyně
(kromě již zmíněného pečení a vaření)
Připálený hrnec – posypat sodou, postříkat octem (nejlépe z rozprašovače), nechat působit pár minut
Připálený sporák – potřít kašičkou (soda + voda)
Rychlovarná konvice – nasypat na vlhkou houbičku a vytřít (nepoužívat na hliník)
Lednice – pohlcovač pachů (v misce smíchat vodu se sodou na kašičku – asi za měsíc vyměnit)
Koupelna a WC
Umyvadlo – odtok zasypat sodou, nechat působit, zalít troškou horkého octa, prolít horkou vodou
Záchodová mísa – uvnitř posypat, postříkat octem a nechat chvíli působit
Obývací pokoj
Koberec – soda odstraní pachy posypáním, necháme působit co nejdéle a poté vyluxujeme
Čalouněný nábytek – totéž jako koberec
Soda je výborný pohlcovač pachů – ve formě kašičky zneutralizuje zápach psích pelíšků, odpadkových košů, uzavřených skříní. Vyčistí troubu, dřez, vanu, umyvadlo, kuchyňskou desku, mikrovlnku, veškeré nádobí a povrchy. Je možné ji používat všude, kde se používá písek: vyčistí a nepoškrábe!
Osobní hygiena
Deodorant – nasypat do podpaží
Nohy – brání pocení nohou (neutralizuje zápach v botách)
Vlasy – 1 lžíci proti lupům vmasírovat do pokožky
Zuby – proti zubním kazům
Při štípnutí hmyzem potřít místo mírně vlhkou sodou – zmírní bolest a svědění, odstraní rybí zápach z rukou, leští stříbrné a zlaté šperky, půl šálku vybělí prádlo, změkčí maso naložené v lednici, vyčistí dlaždice a spáry, uhasí plamen na pánvi či grilu, jako osvěžovač vzduchu – do rozprašovače dáme vodu, sodu a pár kapek esenciálního oleje.
Zkrátka škála použití je opravdu velice pestrá. A cena? Jeden kilogram vychází asi na 60 Kč – směšná částka při porovnání s výdaji za čistící prostředky.
Možná je nejvyšší čas se zamyslet nad tím, zda je používání chemických koktejlů v domácnosti opravdu nevyhnutelné. To nejmenší, co může každý z nás udělat je alespoň vyzkoušet některou z variant použití jedlé sody – možná budete mile překvapeni, že to opravdu funguje!
Budete překvapeni i korozí anebo o tomto riziku víte? Jedlá soda obsahuje stejný sodík jako kuchyňská sůl. Co na to váš krevní tlak?