Je papír z registračních pokladen nebezpečný?

Recyklace zdánlivě zcela „nevinných“ věcí občas odhaluje netušené skutečnosti. Nález vysoké koncentrace zdraví nebezpečného bisfenolu A (BPA) ve velkém množství účtenek, které produkují registrační pokladny, byl přesto značným překvapením.

Účtenka z pokladny - je toxická? foto. sxc.hu/sciucaness
Účtenka z pokladny - je toxická? foto. sxc.hu/sciucaness
Podle zprávy, uveřejněné na serveru TerraDaily, potvrdili chemici přítomnost toxické látky na 94% všech sjetin a účtenek. Papír do pokladny je obohacen povrchovou vrstvou BPA, aby se na něj lépe natiskl inkoust. Nepřímé následky pro recyklační zařízení, ale i prosté prodavače, kteří každodenně na závadný papír markují, mohou být teoreticky značné.

Následná rizika, která plynou z přítomnosti velmi nezdravé chemické sloučeniny, dochází poté, co si uvědomíme, jak velké množství recyklovaných papírových výrobků každý den používáme. Ať už jde o toaletní papír, ubrousky či kapesníčky, ty všechny nesou potenciálně nebezpečnou látku přímo k naší kůži.

Vědci Kurunthachalam Kannan a Chunyang Liao stojící za objevem vysvětlují, že při spotřebě v papírnách 2 500 tun BPA ročně není divu, že se s touto látkou tak často potkáváme. Látka je přídavkem při termickém zpracování plastových lahví, nebo k papírům na potisk psích konzerv.

K odhalení konkrétních zdrojů prozkoumali čtrnáct druhů papírů do pokladen, které jsou běžně k dostání ve Spojených Státech, Japonsku, Koreji a Vietnamu. U více jak devíti desetin vzorků byl nález BPA potvrzen, přičemž čestnou výjimku z pravidla tvořil papír z Japonska.

Zdraví nebezpečná látka se má podle slov výrobce v přiměřených koncentracích vyskytovat všude tam, kde je na papír potřeba text tepelně natisknout. Do podezření se tak dostává řada výtisků novin, papírových kupónů a jízdenek.

Nepříjemné konsekvence z nálezu vědců plynou nejvíce recyklační zařízení, kde se závadný a obyčejný starý papír mísí. Podle zprávy ročně unikne do životního prostředí jen v Kanadě 33,5 tun BPA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *