Jak se dělá ekologické poradenství na Havaji?
Havajské ostrovy jsou považovány za turistickou destinaci číslo jedna. Spokojení movití návštěvníci, ověnčení květovými řetězy, se sem rádi každoročně vrací. Přívětivé klima ostrovů umožňuje místním obyvatelům bydlet levně, ale s domácí ekologií je to už trochu horší. Mezery na trhu s eko-poradenstvím se tu rozhodla využít společnost „Pono Home“.
Zdá se, že celou věc vzala za správný konec. Havajské slovo „Pono“ je těžké vystihnout ve své podstatě – značí současně jistou lehkost a povznešenost, vyváženost, porozumění a „správnost“. Havajci mají prostě ta správná slova pro všechno.
Konzultantská firma „Pono Home“ nabízí své služby nenuceně, bez reklamních kampaní, a přitom s pravou ostrovanskou vstřícností. A pravdou je, že za necelých sto dolarů „konzultace“ místní lidé často ušetří tisíce.
Vzhledem k tomu, že výroba elektřiny na ostrovech je spjata s provozem tepelných elektráren, které musí uhlí importovat, dosahuje cena energií v Honolulu horentní výše. Dalším problémem je nedostatek vody, a některé oblasti ostrovů jsou opakovaně postihovány dlouhodobým suchem. Šetřit tedy v těchto dvou oblastech je pro všechny obyvatele více než podstatné.
Z hlediska ekoporadenství je Havaj také rájem, zemí eko-konzultantům zaslíbenou. Domy i obytné bungalovy se zahrádkami jsou tu sice malebné, stejně jako okolní krajina, ale nikdo tu dosud v oblasti domácího eko-poradenství nepodnikal.
Pono Home je první, a z této pozice směle těží. Majitel firmy Scott Cooney prý nemá o zákazníky nouzi. A přitom zatím žádná konkurence na trhu, prostě ideální podmínky pro rozvoj.
Podstatným dílem toho, co Pono Home dělají, ale není „byznys“ sám, ale praktické vzdělávání. Lidem demonstrují vztahy mezi nadměrnou spotřebou energie, plýtváním vodou nebo chemikáliemi v domácnosti a dopady téhož na místní přírodu.
Nabízí praktická řešení, úspornější klimatizace, bytové izolace, bytové měřáky odběrů vody a nejrůznější „eko-vychytávky“. Tipy, týkající se zdravého vaření, spaní nebo na lepší třídění domácího odpadu či kompostování.
Ale také poradí, jak zlepšit čistotu vzduchu v pokojích, snížit prašnost prostředí, čím pohlcovat mastnoty a pachy v kuchyni. Práce Pono Home si po čase všimli i místní prodejci, kteří navázali praktickou spolupráci. Poskytují teď slevy na eko-zboží (solární panely, čističky vody, kompostéry), a celá Havaj se tak nenápadně stává jednou velkou eko-vesnicí.
Činnost společnosti Pono Home nakonec neunikla ani místní samosprávě, která doporučila metodiku této společnosti jako součást grantového programu Hawai Energy Excelerator. Prostě Havaj.