Denimit – staré džíny recyklované do nových plastů

Drtivá většina výrobků z plastů má svůj původ v ropě. Nemusí tomu ale tak být napořád. Malá společnost Iris Industries momentálně přichází na trh s nápadem, jak recyklovat staré džíny do podoby funkční náhražky plastů. Nový materiál vzniklý ze starých kalhot a bund se jmenuje „Denimit“.

Prstýnek vyrobený z denimitu působí exoticky. Náhražka plastů by toho dokázala ale mnohem víc. Zdroj: Iris Industries
Prstýnek vyrobený z denimitu působí exoticky. Náhražka plastů by toho dokázala ale mnohem víc. Zdroj: Iris Industries

Směs džínových vláken, ke kterým se nejprve musí pomocí řezání, sekání, pískování a vytřásání výrobci dostat, se pojí s bio-pryskyřicemi. Následně pak tyto materiály spolu pod velkým tlakem vytváří nerozbornou směs, tuhou a hrubou na omak, připomínající normální plast.

Primární výhodou nového materiálu je jak původ z recyklátu obnošeného oblečení, tak i biologická rozložitelnost. Za zmínku stojí i lehce „riflová“ barva výsledného materiálu, která působí současně nově a zároveň použitě, přesně jak mají uživatelé moderních džínsů rádi.

Společnost Iris Industries je domovem ve Spojených státech, konkrétně ve městě Lincoln, v srdci „džínové“ Nebrasky. Jinými slovy, je přímo u zdroje. Získat zajímavý materiál je ale ve světě byznysu jen jedna část problému.

Druhou věcí je jeho zpracování do nějaké účelné podoby. V současné době si nadšenci z Nebrasky troufnou jen na dokladovky, peněženky a obaly na mobilní telefony, ale jak přiznávají, stále jim chybí „komplexní design“. Teprve pak bude možné začít realizovat výrobu ve velkém, cenově efektivně.

V jednom z tiskových prohlášení společnosti stojí: „Na počátku vzniku civilizace lidé spojovali přírodní materiály, kosti, mušle a dřevo, aby vytvořili funkční nástroje své doby. Dnešní doba je ale jiná, a my se musíme naučit funkčně spojovat nové materiály na biologické bázi, tak abychom zvýšili efektivitu výroby a současně tím nezatížili životní prostředí.“

Lidé Z Iris Industries začali své podnikání pomocí kampaně Kickstarter, kde lidé z různých zemí mohou po zhlédnutí reklamního spotu autorů nápadů přispět na myšlenku, která se jim líbí. V tomto případě autoři vyzvedávají především potenciál dostupnosti materiálu, nízkých nároků na nástrojovou techniku a snadnou opracovatelnost.

Jeden pneumatický tkací stroj vychrlí za hodinu padesát metrů čtvereční džínsoviny,“ počítají v Iris Industries „Producenti po celém světě vyrobí miliony čtvereční této látky. Jeden Američan vyhodí do odpadu ročně v průměru 35 kilogramů oděvů. O nedostatek materiálu na Denimit se tedy rozhodně nebojíme.“

kickstarter.com

Jeden myslel na “Denimit – staré džíny recyklované do nových plastů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *