Čistička vod v žulových tunelech hluboko pod Stockholmem bude nano

Stockholm, který se rozprostírá na 14 ostrůvcích, a jehož nejstarší čtvrť se kdysi jmenovala doslova „Město mezi mosty“, nedostatek vody určitě nehrozí. To nejzajímavější dění okolo vody se dnes ovšem odehrává v ohromných žulových tunelech hluboko pod chodníky a kanály této švédské metropole.

Vodní tunel v žulovém podloží Stockholmu. foto: GE
Vodní tunel v žulovém podloží Stockholmu. foto: GE Water & Power

Stockholmská vodohospodářská společnost Stockholm Vatten zdokonaluje svou obrovskou čistírnu odpadních vod Henriksdal, která zpracovává celé dvě třetiny veškeré odpadní vody města.

Čistička bude nově vybavena supermoderními bioreaktory s vlnícími se membránami imitujícími mořské řasy. Tyto membrány, navržené a zkonstruované společností GE, dokážou z vody efektivně odfiltrovat cokoli od benzínu po bělidla a lidský odpad.

Modernizace z této čistírny odpadních vod učiní největší zařízení svého druhu s „membránovými bioreaktory“ (MBR) na světě a ve výsledku bude schopna zpracovat více než jednu miliardu litrů špinavé vody denně. Vyčištěná voda pak bude vypouštěna zpět do Baltského moře.

Největší překážku, s níž se projekt potýká, představuje žulové podloží Stockholmu, do něhož je vykopáno bezmála 18 kilometrů tunelů, v nichž čistička sídlí. Tato přírodní svěrací kazajka činí jakékoli snahy o rozšíření kapacity zařízení nesmírně obtížnými. Metropole si však nemohla dovolit čekat.

Stockholm je jedno z populačně nejrychleji rostoucích měst Evropy a Švédsko je navíc zavázáno plnit velmi náročné požadavky na ochranu životního prostředí stanovené akčním plánem pro Baltské moře a Rámcovou směrnicí o vodě Evropské unie.

Vložka bioreaktoru LEAPmbr s membránami ZeeWeed. foto: GE Power & Water
Vložka bioreaktoru LEAPmbr s membránami ZeeWeed. foto: GE Power & Water

Společnost Stockholm Vatten k čištění vody dosud používala celou řadu různých mechanických, chemických a biologických metod a celý proces vyčištění přitékající odpadní vody trval zhruba jeden den. Stockholm ale potřeboval něco lepšího a nejlepším řešením se ukázala být ultrafiltrační technologie GE nazvaná LEAPmbr.

Tento bioreaktor je vybaven unikátními filtračními membránami ZeeWeed 500, které jsou pokryty speciální syntetickou pryskyřicí a jejich jedinečná konstrukce jim umožňuje vlnit se a pohupovat podobně jako mořské řasy. Membrány jsou provrtány miniaturními dírkami o průměru pouhých 40 nanometrů, díky nimž se z vody odfiltrují bakterie, sedimenty i nechtěné látky jako například fosfor či dusík.

Technologie však nabízí i další výhody. Její provoz je oproti konvenčním MBR levnější a vyžaduje o třetinu méně energie. Díky vysoké pružnosti je řešení možné instalovat v menších prostorách, což se skutečně hodí, když je vaše čistička umístěna zrovna v žulové jeskyni. Gösta Lindh, výkonný ředitel Stockholm Vatten, říká, že technologie „pomůže splnit naše dlouhodobé potřeby, co se týče kapacity čištění odpadních vod, a to navíc energeticky i nákladově efektivním způsobem.“

Stockholm ovšem není jediné místo, kde membrány ZeeWeed pomáhají. Technologie již pomáhá chránit Velký bariérový útes v Austrálii či sopečné jezero na Novém Zélandu a mnoho dalších míst po celém světě.

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *