Bude příští Čínský nový rok bez ohňostrojů?

Začátek roku Koně prý oslavili letos v Číně o poznání méně bouřlivě, než bývalo zvykem. Důvodem bylo varování starostů a radních velkých měst, které bylo dlouhé týdny před lednovým novoluním vysíláno v rádiu i televizi „Čistota ovzduší je ve většině metropolí alarmující, a není vhodné přidávat do vzduchu další znečišťující látky.“

„Skutečně Čína věří, že omezení ohňostrojů a produkce zábavní pyrotechniky přispěje ke zlepšení ovzduší nad městy?“ Zdroj: Bigfoto.com
„Skutečně Čína věří, že omezení ohňostrojů a produkce zábavní pyrotechniky přispěje ke zlepšení ovzduší nad městy?“ Zdroj: Bigfoto.com

Obyvatelé většiny čínských měst by skutečně mohli jezdit do Ostravy jako do klimatických lázní, přesto je zveřejnění varování ve veřejných mediálních kanálech napováženou. Dosud se totiž oficiální představitelé stavěli k problematice znečištěného ovzduší spíše váhavě.

Rozhodnutí omezit na únosnou míru užití zábavné pyrotechniky, bez které se oslavy Čínského nového roku neobejdou, tak pochválila i tamní Správa meteorologických stanic, která kvalitu vzduchu ve městech monitoruje. Je prý zapotřebí každého kroku, který by snížily astronomické hodnoty polutantů v ovzduší.

Kouřící uhelné elektrárny, lidmi a auty přetékající městské metropole, na maximum zatížená doprava a všudypřítomný smog jsou skutečně jedním z nejvážnějších ekologických problémů ekonomického giganta Číny. Otázkou ale zůstává, nakolik se na neradostné bilanci, či spíše na jejím zlepšení, může podílet omezení znečištění z rachejtlí a ohňostrojů.

Meteorologové ale mají jasno. „Petardy a ohňostroje by se ve městech měly zakázat plošně,“ soudí Chen Zhenlin, mluvčí Správy meteorologických stanic. „Jedná se o významný příspěvek oxidů síry a řady dalších toxických plynů do ovzduší nad našimi městy.“

Většina měst, včetně Pekingu se letos – prozatím – spokojila jen s doporučením obyvatelům formou veřejného prohlášení, a omezením dostupnosti zábavné pyrotechniky. „Dlouhodobě se snižuje poptávka na místním trhu,“ říká vedoucí pekingské továrny Fireworks Co., Wu Liyu. „Tento rok jsme prodali o 13 % méně, než loni, a je pravděpodobné, že většinu skladových zásob už na domácí půdě neudáme.“

Jiskření ohňostrojů, bouchání petard a nejrůznější hra barevných rachejtlí, patří k oslavám čínského nového roku už do starověku. Hlasité bouchání mělo totiž zastrašit zlé síly, a tím pádem přivolat bouchajícím lidem i trochu toho štěstí. Zdá se ale, že raději než ohňostroje a štěstí si Číňané letos přáli spíše dýchatelnější ovzduší ve městech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *