Británie investuje do vývoje nových typů aut

Ač už Velká Británie dávno nepatří mezi světové lídry automobilového průmyslu, stále si část své tradice udržuje. A chce udržet i nadále. Přemýšlí proto o budoucnosti. Nejde ani tak o to být nejlepším dnes, nýbrž zůstat jedničkou i zítra. Proto Angličané začínají pracovat na vývoji nových, nízkoemisních motorů.

Je dobré být na špici dnes, ale jak se tam udržet i zítra? Na obrázku francouzský elektromobil Renault Zoe. foto: Renault
Je dobré být na špici dnes, ale jak se tam udržet i zítra? Na obrázku francouzský elektromobil Renault Zoe. foto: Renault

Tlak, který pociťují britští výrobci , je značný. Evropská, asijská i americká konkurence dotírá ze všech stran. Přesto se jen loni podařilo Britům vyrobit 1,58 milionu aut. Až 80 % této produkce míří do zahraničí, do jedné z celkem stovky zemí, zatímco místní trh je zatím okupován spíše dovozovými vozy.

I to se ale má do budoucna změnit. spolu s vládou vypracovaly plán, který má posunout vývoj aut na další úroveň. Auta projektovaná v britských dílnách sedmadvaceti zapojených firem by měla být vybavena „ekologickou“ hnací jednotkou emitující jen minimum spalin.

Minulý víkend pokročil vývoj moderního auta pro další desetiletí do další fáze. Sedmadvacet společností z oblasti automobilového průmyslu přispělo dohromady pěti sty miliony liber na založení Centra pro vývoj pokročilého pohonu (Advanced Propulsion Centre, APC).

Britská vláda tuto souhrnnou dotaci dorovnala další půl miliardou liber. Peníze mají být využity k vyvinutí, produkci a uvedení na trh ekologického auta budoucnosti. Vláda si od podpory projektu APC slibuje rozvoj celého konceptu čisté dopravy a také v ní vidí příležitost pro tvorbu 30 000 nových pracovních míst.

V současnosti je v sektoru automotive v Británii zaměstnáno 130 000 lidí. Z výrobních linek sjede každých dvacet vteřin jedno nové auto. Podle ministerských ekonomických stratégů je to sice dobré, ale mohlo by to být lepší.

Tito odborníci totiž předpovídají (doufejme, že správně), že v roce 2040 nebude žádný z vozů na území Evropské unie poháněn konvenčním typem motoru, ať už na naftu či benzín. A soudí, že by Británie měla být na tuto situaci řádně připravena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *