Anglie se zavázala k výstavbě čtrnácti eko-vesnic

Z anglických vesniček dýchá charakter a síla minulých staletí. Na druhé straně to, že žijete ve funkční kulise historického románu, váš život právě komfortním nedělá.

Domy anglického venkova trpí spoustou neduhů, od téměř neexistujícího zateplení po problémy s nedostatečnou energetickou infrastrukturou. Než napravovat staré, rozhodla se na konci roku 2016 britská vláda o výstavbě celých 14 nových vesnic.

Čtrnáct připravovaných sídelních zón je rozmístěno napříč celou Anglií, od Cornwallu po Cumbrii. Nebudou to ale „ty staré“ vesnice, naopak se má jednat o komplexní výstavbu moderních a ekologicky udržitelných vesnic, s výraznými prvky zeleně. Celkem má být s podporou státního financování vytvořeno na 48 000 domů.

Ty se mají postarat o řešení hned několika nadregionálních problémů. Předně, britský venkov se vylidňuje. Tento trend je pozorovatelný po celém světě, ale právě anglický venkov disponuje na rozdíl od jiných států v Evropě dostatkem pracovních příležitostí. Úbytek pracovní síly se prak odráží na negativní bilanci britského průmyslu.

Dalším kolizním prvkem je, že se rezidenční výstavba už posledních deset let prakticky omezuje jen na velká města. Ze strany developerů je to logický a ekonomicky rozvážný krok: staví jen tam, kde se každý projekt dobře zaplatí. Ale lidé, kteří by snad chtěli žít a pracovat na venkově, možnost solidního bydlení díky tomu prostě nemají.

Když se k tomu ještě přičtou problémy dlouhodobě „neudržitelné“ kvality bydlení starých venkovských domů, je hned záměr britské vlády pochopitelnější. Neznamená to ale, že by se tento plán setkával jen s podporou. Zvláště obyvatelé vesnic v okolí čtrnácti nově vznikajících obcí s tím mají problémy.

Vláda se přitom omezuje k výstavbě na území tzv. brownfields. Na narušené půdě, demoličních pozemcích nebo na parcelách, které byly v minulosti dotčeny těžbou. Příklady? Nedaleko Corby v Northamptonshire má na 600 akrech bývalého vojenského letiště v Deenthorpe vzniknout vesnice s tisícovkou domů, rozsáhlý park, obchody a radnice.

V hrabství Essex nedaleko Brentwoodu má vzniknout vesnice Dunton Hills. Obklopeno dovysazenou zelení tu bude 2500 domů, ačkoliv se tu před dávnými lety ukládal odpad ze zpracování dehtu. A v cornwallském West Carclaze vyroste 1500 nízkoenergetických domů, včetně školy pro 400 žáků.

Vláda slibuje, že nepřímou součástí těchto vesnic už automaticky budou i alternativní zdroje energie, zejména pak solární farmy. Prakticky každá je navíc v projektové dokumentaci „silně obklopena“ zelení.

„Nebude se jednat o sídla správně podřízená již existujícím vesnicím, ale o plně samosprávné celky s vlastními radnicemi,“ doplňuje informace vládní tiskové prohlášení. A jak říká Gavin Barwell, ministr pro otázky bydlení: „Nový stavební rozvoj venkova nenabídne jen možnosti ubytování, ale také výstavbou nastartuje nová pracovní místa a podpoří lokální ekonomiku.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *