Posvítili jsme si na e-aukce elektřiny a plynu
Výdaje za plyn a elektřinu tvoří významnou položku rozpočtů tuzemských domácností. Není tedy překvapením, že domácnosti hledají různé způsoby, jak za energie ušetřit. Jedním z těchto způsobů jsou takzvané elektronické aukce elektřiny a plynu. Jaké výhody a jaká úskalí elektronické aukce přinášejí, na to v následujícím článku odpoví odborníci z portálu Ušetřeno.cz.
Dodavatelé se přehazují s nejlepšími nabídkami
E-aukce elektřiny a plynu probíhají zhruba takto. Když pořadatel aukce nashromáždí dostatek poptávek od odběratelů, osloví dodavatelé plynu či elektřiny, a aukce tím může začít.
Během aukce se jednotliví dodavatelé přehazují stále nižšími nabídkami. Pravidla konkrétních aukcí jsou sice různá, ale nabídka, která přijde ke konci aukce, zpravidla prodlužuje trvání aukce o několik dalších minut.
Vítězem aukce je pak ten dodavatel, který nabídne zákazníkům nejnižší cenu. Z toho logicky vyplývá, že vítězem by tedy měli být i zákazníci. Že tomu tak být může, ale také nemusí, si ukážeme dále.
Úspora s nejistým koncem
Ač vypadá představa dodavatelů plynu a elektřiny přebíjejících se lepšími a lepšími nabídkami poměrně hezky, výsledek může řadu domácností zklamat. Jako v kterékoliv jiné aukci se totiž výsledná cena nedá předem odhadnout.
Těžko lze tedy zákazníkům zaručit, že vydražená cena bude výhodnější, než u stávajícího dodavatele. Už vůbec nikdo nemůže zaručit, že se nenajde dodavatel, který by mohl dodávat plyn nebo elektřinu za ještě lepších podmínek.
Tajemné obchodní podmínky i služby nového dodavatele
Kromě nejisté úspory však elektronické aukce mohou pro jejich účastníky skýtat i mnohá další úskalí. Stejně jako není předem známa vítězná cena plynu či elektřiny, není znám ani vítěz aukce. Tím pádem nejsou známy ani obchodní podmínky vítězného dodavatele.
Zákazník tak nemůže předem zvážit všechny podmínky budoucího smluvního vztahu. Ne každý dodavatel se navíc může pochlubit stejně dobrým zákaznickým servisem, technickým zázemím či vstřícným jednáním. I to jsou důvody, podle kterých je dobré se při změně dodavatele rozhodovat.
Dodavatel nejistý, sankce jisté
Řadu čtenářů jistě napadá otázka, zda je možné smlouvu s vítězným dodavatelem neuzavřít. Ano, je to sice možné, ovšem v takovém případě je nutné připravit se na případné sankce. Ty stanovuje pořadatel aukce a většinou jsou poměrně přísné.
Podle tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bývají dokonce na hraně morálky. Případnou účast v elektronické aukci plynu nebo elektřiny je tedy nutné předem dobře promyslet i kvůli možným sankcím.
Elektronické aukce tak sice mohou výdaje za energie snížit, ale na druhou stranu umí být dosti zrádné. To potvrzuje i výše zmíněná tisková zpráva ERÚ, která byla vyústěním rozsáhlé ankety a jejíž znění si můžete přečíst ZDE.
Daleko jistějším způsobem tak zůstává vlastní srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů skrze ceníky, popřípadě prostřednictvím internetových porovnávačů.