SeaTwirl – nová konstrukce pobřežních větrných elektráren

Nevýhodou , a vůbec prakticky všech , je notoricky známý fakt, že vyrobená elektrická energie musí být okamžitě přivedena do sítě. Zatím neexistuje způsob, jak ji levně, efektivně a ve velkém skladovat. Zajímavé řešení nabízí nový projekt mořské větrné elektrárny SeaTwirl, která nejenže vyrábí elektrickou energii, ale dokáže ji také na čas uložit. Díky propracované konstrukci, kdy se elektrárna de facto chová jako obrovský vodní setrvačník.  
SeaTwirl
Obrázek: SeaTwirl

SeaTwirl je větrná elektrárna se svislou osou otáčení. Nad hladinou vyčnívá pouze dutý kruhový prstenec, který po svém obvodě nese lopatky.

Samotné tělo elektrárny je ponořeno pod mořskou hladinu. Těsně pod povrchem je ke středové hřídeli připevněn duty plovák. Úplně dole je umístěn , který je pomocí lan přichycen k mořskému dnu.

se otáčí bez ohledu na směr větru. Otáčky turbíny se přenášejí na středovou hřídel a poté na generátor elektrické energie. Elektrárnu ve vzpřímeném stavu drží mořská voda, která vlastně funguje jako obrovské ložisko.

 SeaTwirl
Obrázek: SeaTwirl

Větrná elektrárna při svém otáčení nasává skrze plovák mořskou vodu do prstence, který se točí nad povrchem. Tato dodatečná váha zvětšuje moment setrvačnosti a způsobuje, že elektrárna je schopna rotace i po zeslabení síly větru.

Jak se otáčení elektrárny zpomaluje, voda je opět přiváděna do plováku a zároveň se celá turbína skládá do jakéhosi placatého disku. Tím se udržuje elektrárna v otáčivém pohybu. Jde o stejný efekt, jaký využívají krasobruslaři, když pro zrychlení a udržení se v otáčivém pohybu přiloží ruce k tělu.

Konstruktéři propočítali, že turbína o průměru 430 metrů dosáhne výkonu 4,5 MW a vyrobí ročně až 39 000 MWh. Zároveň bude elektrárna schopna uložit 25 000 kWh elektrické energie – dost pro napájení 8000 po jednu hodinu.

Díky jednoduché konstrukci, levnějším materiálům a využití mořské vody jako obrovského ložiska bude údajně stavba celé elektrárny mnohem levnější. Uvidíme, jestli se konstruktérům podaří přenést svou vizi z kreslicího prkna do reálného světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *