Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
11. 2. 2008 v rubrice Větrná energie

Větrná turbínaU obce Pchery na Kladensku byla společností ČKD Blansko Wind dokončena montáž dvou nejvýkonnějších v naší republice. Projekt s rozpočtem 190 mil. korun je financován skupinou J&T. Díky ní vyrostou u Pcher dva obří větrníky s klasickými trojlopatkovými rotory o průměru 100 metrů. Vrtule jsou umístěny ve výšce 90 metrů. Zahájení produkce se očekává během března, ročně dokáží obě utáhnout 3 250 domácností. Podle zástupce společnosti J&T Martina Maňáka by mohla celková průměrná roční výroba větrných elektráren Pchery dosáhnout až 13 GWh. Za technickým řešením větrných turbín stojí finská společnost WinWinD. Větrné elektrárny mají v ČR ale i řadu odpůrců, kteří upozorňují na neefektivnost, vysoké náklady a hyzdění krajiny.

ekolist, mf dnes
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Kryl Josef:

  Přijeď si je poslechnout když fouká!

 2. johanka1924@seznam.cz:

  Každá z větrných turbín má výkon 3 MW. A krajinu opravdu nehyzdí :o), jsou krásné.

 3. Anonym:

  Zaujimal by ma instalovany vykon. Podla priemeru rotora by som odhadoval ze cca 4 MW, tj 8 MW spolu. Podla odhadov vyroby by vychadzal priemerny vykon 1.5 MW co je skoro 19% efktivnost…To by bol v nasich podmienkach dost optimisticky predpoklad..realnejsia je podla mna niekde kolo 10%…ale samozrejme mohol som sa seknut.

 4. jiriskokan@seznam.cz:

  No jistě odpůrců,těchto mimořádných (ne)tvorů je ještě nějaký ten ostrůvek.Obzvlášť na Vysočině,tam mají i svého krále…….Krále Vysočiny.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz