Nejvýkonnější větrné elektrárny v ČR

Větrná turbínaU obce Pchery na Kladensku byla společností ČKD Blansko Wind dokončena montáž dvou nejvýkonnějších v naší republice. Projekt s rozpočtem 190 mil. korun je financován skupinou J&T. Díky ní vyrostou u Pcher dva obří větrníky s klasickými trojlopatkovými rotory o průměru 100 metrů. Vrtule jsou umístěny ve výšce 90 metrů. Zahájení produkce se očekává během března, ročně dokáží obě utáhnout 3 250 domácností. Podle zástupce společnosti J&T Martina Maňáka by mohla celková průměrná roční výroba větrných elektráren Pchery dosáhnout až 13 GWh. Za technickým řešením větrných turbín stojí finská společnost WinWinD. Větrné elektrárny mají v ČR ale i řadu odpůrců, kteří upozorňují na neefektivnost, vysoké náklady a hyzdění krajiny.

ekolist, mf dnes

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Nejvýkonnější větrné elektrárny v ČR

 • 16. 5. 2008 (8.03)
  Trvalý odkaz

  Každá z větrných turbín má výkon 3 MW. A krajinu opravdu nehyzdí :o), jsou krásné.

  Reagovat
 • 28. 2. 2008 (15.11)
  Trvalý odkaz

  Zaujimal by ma instalovany vykon. Podla priemeru rotora by som odhadoval ze cca 4 MW, tj 8 MW spolu. Podla odhadov vyroby by vychadzal priemerny vykon 1.5 MW co je skoro 19% efktivnost…To by bol v nasich podmienkach dost optimisticky predpoklad..realnejsia je podla mna niekde kolo 10%…ale samozrejme mohol som sa seknut.

  Reagovat
 • 21. 2. 2008 (14.18)
  Trvalý odkaz

  No jistě odpůrců,těchto mimořádných (ne)tvorů je ještě nějaký ten ostrůvek.Obzvlášť na Vysočině,tam mají i svého krále…….Krále Vysočiny.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *