Japonsko zahajuje výstavbu příbřežních větrných farem

Kontrakt na výstavbu dvou rozsáhlých příbřežních větrných elektráren v japonské prefektuře Akita na severu ostrova Honšú získala společnost Marubeni Corporation. Potenciál pro výrobu energie z větru je v Japonsku obrovský.

„Japonská města průmysl po elektřině doslova žízní. Větrné farmy podél pobřeží se jeví jako ideální řešení.“ Zdroj: Jonáš Bambas
„Japonská města průmysl po elektřině doslova žízní. Větrné farmy podél pobřeží se jeví jako ideální řešení.“ Zdroj: Jonáš Bambas

Poměrně banální tisková zpráva má však hlubší podtext: Země vycházejícího slunce se totiž konečně odhodlala „doplnit“ svůj národní energetický mix ochuzený o jadernou energetiku o kapacitně velmi významný zdroj energie. Pokud jde o příbřežní větrné farmy, disponuje japonské souostroví ideálními podmínkami.

Ostrov Honšú, největší z japonského souostroví, se má v dohledné době stát svědkem prvních přípravných prací. Na jejich konci, nejpozději pak v roce 2021, má být 65MW větrná farma stojící jen na dohled od hlavního přístavu v Akita. Pro instalaci počítá Marubeni Corporation s třinácti 5 MW turbínami.

Druhý podobný projekt má být realizován nedaleko přístavu Noshiro ve stejné prefektuře. Tamní větrná farma ale bude o něco větší. Hovoří se o instalovaném výkonu 80 MW, který zajistí šestnáct 5 MW turbín. Dohromady by obě elektrárny měly produkovat dostatek energie pro zásobování 58 000 domácností.

Lze očekávat, že pokud se obě instalace osvědčí, půjde Japonsko i nadále touto cestou. Analytikové totiž odhadují, že jen na pobřeží je možné na vyhovujících místech osadit takové množství elektráren, které by dokázaly generovat až 168 GW.

I toto ohromující číslo je ale záhy překonáno: potenciál příbřežních elektráren činí až 600 GW! Co tedy brání Japonsku pustit se naplno do výstavby příbřežních větrných farem?

Zatímco z Evropy či Spojených států amerických známe bariéry v podobě odporu místních obyvatel, kteří se bojí narušení životního prostředí, krajinného rázu, estetiky místa či zdravotních rizik, pokud jde o Japonsko a stížnosti na větrné farmy, prim tu hrají rybáři. Rybářský průmysl představuje jednoho z majoritních zaměstnavatelů, a politický vliv rybářské lobby na rozhodování vlády je značný.

Určité problémy pak působí technická stránka věci. Pobřežní vody v okolí Japonska jsou průměrně hlubší, než je tomu například podél Velké Británie, a také časté přírodní katastrofy (tajfuny, tsunami, otřesy) kladou vyšší důraz na komplexnější provedení stavby.

CleanTechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *