IMPLUX – větrná elektrárna do městské zástavby

Klasické nejsou svým vzhledem a velikostí úplně ideální pro umístění do . V poslední době se proto objevují konstrukce, které jsou designérsky a rozměrově přizpůsobené pro instalaci na střechy městských domů. Novým přírůstkem do rodiny městských větrných elektráren je zařízení jménem IMPLUX od singapurské firmy Katru eco-energy.  
“Větrná
Obrázek: Katru eco-energy

Hlavním znakem elektrárny IMPLUX je schopnost zpracovat ze všech světových stran. Jde o důležitou vlastnost, neboť v prostoru města vítr často mění směr a rychlost. Nemluvě o vířivém proudění větru, ke kterému dochází na vrcholku výškových budov.

Vítr usměrňuje do tzv. všesměrový rubáš, který tvoří vnější plášť elektrárny. Rubáš v překladu sice znamená „pohřební roucho“, ale v tomto případě plní jinou vlastnost.

 Větrná elektrárna IMPLUX
Obrázek: Katru eco-energy

„Větrný“ rubáš je tvořen vodorovnými lamelami, který jsou speciálně tvarovány pro zachycení větru a jeho navedení do středové komory s . Turbína, se svislou osou otáčení, se sílou proudění vzduchu uvede do pohybu. Vítr poté pokračuje směrem vzhůru ven z elektrárny.

Vynálezce elektrárny a generální ředitel firmy Katru eco-energy Varan Sureshan říká, že jeho stroj je schopen produkovat stejné nebo větší množství než klasické větrné elektrárny o stejném průměru. Navíc s mnohem menší hlučností a nároku na údržbu. Nemluvě o designérské čistotě konstrukce a výše uvedené schopnosti zpracovat vítr ze všech světových stran.

Jaké jsou tedy parametry elektrárny? Pro dosažení výkonu 30 kW by byl průměr jednotky 15 m. Takový rozměr se hodí jen pro největší stavby, pro většinu stavení by byl nepraktický. Pro běžné uživatele se proto uvažuje s konstrukcí 4 x 4 m, jenž bude mít výkon 2 kW.

První elektrárna bude testována v červnu tohoto roku. Pokud vše půjde dobře, finálním produktem by měla být o rozměrech 3 x 3 m s výkonem 1,5 kW.

Katru eco-energy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *