Houbovité větrné elektrárny SheerWind

Americká firma SheerWind způsobila před pár dny v oboru větrné energie malý poprask. Představitele firmy tvrdí, že díky jejich patentované technologii Invelox dokáží zkonstruovat až 6x účinnější větrné elektrárny. Ve svém důsledku jsou prý větrné elektrárny SheerWind natolik levnější, že můžou konkurovat elektřině z uhlí a plynu.

Nový typ větrné elektrárny od společnost SheerWind, foto: SheerWind
Nový typ větrné elektrárny od společnost SheerWind, foto: SheerWind

V čem tkví kouzlo technologie Invelox? Elektrárna se skládá z vrchního kolektoru větrů, aerodynamicky tvarovaného tunelu a turbíny. Principem technologie Invelox je usměrňování proudů vzduchů do úzkého tunelu, kde se roztáčí klasická lopatková turbína.

Výhodou je, že proud vzduchu v tunelu „přirozeně zrychluje svůj tok“, takže s větší silou roztáčí turbínu umístěnou na úrovni terénu. Bohužel samotný fyzikální princip „shromažďování“ a „urychlení“ proudu vzduchu zůstal veřejnosti utajen.

Podle firemních materiálu je elektrárna SheerWind o 50 % menší než obdobné klasické větrné elektrárny a používá o 84 % menší turbínu. To vše při stejných nebo dokonce větších výkonech.

Výhodou technologie Invelox je také skutečnost, že pracuje s velmi malými rychlostmi větru – údajně už od 3,2 km/h. Pokud tomu tak je, může elektrárna SheewWind pracovat v mnohem větším časovém rozpětí, což je zásadně důležité pro udržení stálostí dodávek elektrické energie.

Na prezentované parametry však musíme pohlížet s opatrností. Neexistují nezávislé testy technologie, všechny údaje pocházejí z firemních zkoušek.

„Při testech jsme použili turbínu, kterou jsme namontovali na věž, jak tomu je v případě tradiční větrné elektrárny,“ stojí v oficiálním prohlášení firmy SheerWind pro magazín Gizmag. „Měřili jsme rychlost a výkon. Stejnou turbínu jsme poté umístili do elektrárny vybavené technologií Invelox. Následně jsme připojili turbínu k síti a testovali ji 5 až 15 dnů, z toho jsme mohli vypočíst množství vyrobené elektrické energie. Během jednoho dne jsme dosáhli zlepšení o 600 %, celkově se však zlepšení pohybovalo mezi 81 až 660 %, průměrně o 314 %“

Pokud technologie funguje, může to opravdu znamenat malou revoluci v oboru větrné energie. Elektrárna SheerWind v konečném důsledku zabírá až o 90 % méně místa než klasické větrné elektrárny, a to vše při mnohem menších finančních nákladech na výstavbu. Nezanedbatelná je také cena za údržbu, protože všechny zásadní části (turbína, generátor) jsou přístupné ze země.

Může se také jednat o zajímavou variantu větrných elektráren pro města, kdy kolektor bude umístěn na střeše a samotné výpustě s turbínami níže, ve stěnách budovy.

tisková zpráva
Sdílet: