Energie větru bude hlídat jaderné bezpečí USA

Společnost Siemens, silný hráče na trhu s obnovitelnými zdroji energie, vyhrála z kraje tohoto roku konkurz na dodavatele energie pro budovy amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA). Prakticky hned vedle zařízení známého jako Pantex teď vyroste víceúčelová větrná farma.

Jaderná bezpečnost USA teď bude zajišťována s pomocí větrných elektráren. foto: NNSA
Jaderná bezpečnost USA teď bude zajišťována s pomocí větrných elektráren. foto: NNSA

Texaský Pantex donedávna patřil mezi státní zařízení spadající pod přísný režim utajení. V betonových bunkrech tu odpočívá spousta zkázonosné radioaktivní munice, demontované nukleární hlavice a také vyhořelé palivo z jaderných reaktorů. O tom, co se tu drží pod železobetonovou pokličkou, se dlouho nesmělo hovořit.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy ale dala jasně najevo, že i nejrůznější vojenská a „utajovaná“ zařízení musí v rámci programu Zelených iniciativ přejít na režim ekologického hospodaření s energiemi.

Siemens splnil náročné podmínky výběrového řízení a zhostí se tak výstavby farmy, sestávající se z pětice 2,3 MW turbín. K dispozici pro realizaci jim NNSA uvolnil 1500 akrů pozemků, těsně přiléhajících k objektům Pantex.

Větrná farma bude poskytovat dostatek energie k pokrytí 60 % celoroční spotřeby státních nukleárních hlídacích psů. Jenže prosté zásobování čistou energií nebude jedinou náplní turbín od Siemens. Jen na „dohled“ od zařízení Pantex totiž stojí budovy Texaské technické univerzity (TTU).

Elektrárna bude zdejším inženýrům sloužit jako testovací objekt, na kterém chtějí řešit problematiku, která se často projevuje při výstavbě velkoplošných farem. Jedná se o efekt „zastínění“, kdy turbulentní proudění lopatek jednoho rotoru „bere“ vítr okolním turbínám.

V rámci projektu SWIFT (Scalled Wind Farm Technology) tu budou řešit modelové situace a optimalizace umístění jednotlivých větrníků, z hlediska jejich dlouhodobého provozu.

Instalace v těsném sousedství zařízení Pantex, která má za dobu dvaceti let uspořit $2,9 mil. ze státního rozpočtu, bude také využívána pro vojensko-výzkumné účely. Už delší dobu se totiž hovoří o tom, jak větrné farmy narušují přenos radarových stanic.

Právě zde by mělo docházet k testování nového holografického radaru, vyvíjeného společností Aveillant, který by měl být schopen s vysokou účinností odlišovat pohybující se listy rotorů od standardních vojenských cílů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *