Bude mít Austrálie největší větrnou elektrárnu na jižní polokouli?

Jiho-australská vláda stojí před rozhodnutím, zda schválit či neschválit záměr společnosti Senvion Australia na realizaci projektu Ceres. Pod tímto názvem se skrývá 600MW větrná elektrárna, která by se mohla stát největším zařízením svého druhu na celé jižní polokouli.

Větrné elektrárny australské energetické skupiny Senvion. foto: Senvion
Větrné elektrárny australské energetické skupiny Senvion. foto: Senvion

Senvion Australia je součástí skupiny energetických developerů Suzlon, která už má v Austrálii velmi dobré reference.

Jejich seznam úspěšně dohotovených zařízení má už čtrnáct položek, a v jejich prospěch hraje i fakt, že minimálně dva z těchto realizovaných projektů se svými technickými dispozicemi přibližují chystané elektrárně Ceres.

Přesto je však místní vláda spíše zdrženlivá, a brání se unáhlenostem. Schválení projektu výstavby 197 větrníků, a rozpočtu 1,5 miliardy dolarů si žádá čas.

Pravdou navíc je, že ani Senvion Australia nechvátá. Projekt sice veřejnosti představila už v roce 2011, ale prakticky od této doby vede taktická vyjednávání s vládou o stabilní výkupní ceně a tarifech. Právě ty by měly rozhodnout, jak moc by byl projekt lákavý i pro investory.

Je také možné, že celý projekt „odpíská“, a to navzdory tomu, že už získala potřebná povolení i pro instalaci podmořského kabelu (který by spojoval Ceres s městem Adelaide, z Port Julia do Sant Kilda).

Společnosti Senvion Australia se musí nechat, že si důsledně připravuje půdu i mezi potencionálními odběrateli. Kromě jednání s šestatřiceti majiteli pozemků, místními komunitami a obyvateli, neustále prezentuje „rigoróznost“ opatření směrující k ochraně životního prostředí.

Nebudou tu žádná nadzemní vedení a minimální rozestup mezi jednotlivými pylony bude 600 metrů. Rozhodně by prý nemělo dojít k nějakému vyloženě rušivému nahloučení.

Na místní má zapůsobit 500 jednorázově vytvořených pracovních míst během výstavby (z toho 50 „servisních“ pozic s udržitelností pětadvaceti let, po dobu fungování projektu), nebo roční příspěvek 200 000 dolarů místním komunitám, do fondu na boj proti požárům.

„Schválení projektu je pro nás podstatný pokrok v naší práci,“ říká Peter Sgardelis, vedoucí vývoje Senvion Australia. „Otázkou nyní je, jaké dá vláda dlouhodobé záruky k našemu záměru.“ Australský premiér se prozatím vyjádřil jen ve smyslu, že: „Vhodně umístěná větrná elektrárna by se mohla stát užitečnou součástí národního energetického mixu.“

Sdílet: