Bremerhaven – město, odkud vyplouvají větrné elektrárny

Severomořský přístav Bremerhaven a nedaleké Brémy tvoří nejmenší spolkovou zemi – Svobodné hanzovní město Brémy. Bremerhaven je dnes zároveň hlavní evropské město off-shore větrné energetiky. Právě odtud jich desítky vyplouvají na moře. Byli jsme se tam podívat.

Klidně až 65 metrů dlouhé lopatky pro rotory pobřežních větrných turbín čekají na naložení. foto: archiv autora
Klidně až 65 metrů dlouhé lopatky pro rotory pobřežních větrných turbín čekají na naložení. foto: archiv autora

Když přijíždíte krajinou severního Německa, zejména v okolí měst Brémy a Hamburk, je vám jasné, že tady to s proměnou energetiky myslí vážně. Na kažém rohu se točí obrovské větrníky. Jsou ve městech i ve volné krajině. Kdejaká malá vesnička má dnes střechy domů a komerčních budov alespoň z části pokryty fotovoltaickými elektrárnami.

Přístav Bremerhaven patří mezi největší v Evropě. Dnes je zároveň hlavním místem, odkud na Severní moře vyplouvají komponenty pro stavbu off-shore větrných elektráren. Zároveň se zde tyto komponenty vyrábějí a celé pobřežní větrné elektrárny také testují.

Podnikaví Němci se rozhodli z této skutečnosti udělat náležitou atrakci. Město provozuje speciální vyhlídkový autobus Tour de Wind, který vás proveze těmi nejzajímavějšími částmi přístavu, kde je možné si komponenty pro stavbu off-shore větrných elektráren prohlédnout. Dále se podíváte i k jednotlivým testovacím turbínám. A vyslechnete si zajímavý příběh jak samotného přístavu, tak i průmyslu větrné energetiky.

V současné době jsou standardem pro pobřežní větrné elektrárny turbíny o výkonu 5 MW. Jedna taková dokáže dodávat energii až 5000 domácnostem. Optimálně, tedy na výkon 5 MW, tyto elektrárny fungují při rychlostech větru mezi 10-12 m/s. Mimochodem, nedaleký světově první pobřežní větrný park Alpha Ventus se skládá z dvanácti 5MW větrných turbín. Nachází se v německém Severním moři, 45 km od ostrova Borkum.

Právě v přístavu Bremerhaven se odvětví off-shore energetiky de-facto zrodilo. Přístav v minulosti sloužil mimo jiné jako zásobovací přístav USA. Dnes se tam kromě pobřežních větrných elektráren překládají také milióny aut určených pro export z Německa, případně z malé části také import do Evropy.

Při projížďce Tour de Wind skrze přístav Bremerhaven si uvědomíte, že zatímco v okolních zemích o změnách v energetice zatím pouze mluví, Německo koná. A připravuje se tak na budoucnost, ve které budou fosilní zdroje hrát okrajovou roli, zatímco ty obnovitelné budou zajišťovat většinu produkce.

Tour de Wind pro dospělé stojí 9,50 euro, trvá přibližně dvě hodiny.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *