Solární vodotěsná LED žárovka pro rozvojový svět

S překvapivě jednoduchým, ale potenciálně revolučním nápadem přišla společnost Nokero. Vyrábí jednoduchou LED žárovku, která je vybavena baterií a čtyřmi malými solárními panely. Může tedy svítit zcela nezávisle. pokračování…

LED žárovky - Nokero

LED žárovka je zhruba 15 centrimetrů vysoká, lze ji zavěsit za háček, je vodotěsná a díky výrobnímu materiálu v podobě umělé hmoty prakticky nerozbitná. Navíc obsahuje vlastní baterii.

Ještě dnes žije na světě 1,6 mld. lidí bez elektřiny. Tato obrovská masa tedy spoléhá při svícení na fosilní paliva, nejčastěji to bývají kerosinové lampy. Ty jsou ale poměrně drahé a navíc znečišťují ovzduší.

Podle OSN lidé bez přístupu k elektřiněLED diod je proti tomu výrazně levnější – pořizovací cena se aktuálně pohybuje mezi 10 až 15 dolary. Firma chce postupně srazit cenu až na polovinu.

Pokud je žárovka plně nabitá, může svítit až čtyři hodiny. Za jeden slunečný den se nabije zhruba na dvě hodiny svícení. To není právě dobrý poměr, dokonce ani světlo není nijak zvášť silné. Přesto jde o zajímavý nápad.

OSN odhaduje, že každý rok lampy na tekuté palivo každoročně vypustí do ovzduší stejné množství oxidu uhličitého jako 30 milionů automobilů. Možná ještě mnohem důležitější ovšem je, že od LED žárovky nemůže nic chytnout, je tedy mnohem bezpečnější než např. kerosinové lampy.

Nový typ žárovky je podle Nokero určen především pro neziskové organizace působící v rozvojových zemích a oblastech potižených přírodními pohromami. Bezesporu tedy najde využití např. v odlehlých vesnicích Indie, Afriky a dalších částech světa.

zdroj: engadget

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Solární vodotěsná LED žárovka pro rozvojový svět

  • 14. 6. 2010 (14.14)
    Trvalý odkaz

    Doba svícení není nic moc, ale větší problém vidím v baterce, která po určité době ztratí kapacitu nebo odejde úplně. A ty solární panely by byly lepší tenkovrtvé na nějakém roztahovacím deštníčku. Tím by se zvětšila plocha pro dobíjení, ale zase by to vyžadovalo větší kapacitu baterky (tedy dražší). Stejně si nedovedu představit kde žárovka bude. Pokud v místnosti u stropu, tak se moc nenabije. Pod širým nebem ji může někdo ukrást a přenášet ji sem a tam je nepraktické a pro žárovku nebezpečné.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *