Iota – futuristický záchod pro třetí tisíciletí

Když v roce 1596 přišel Sir John Harington s funkčním prototypem splachovacího záchodu, jistě neměl ani zdání, že jeho „toaletní fontána“ přečká víceméně beze změn až do dnešních dní. Mramor možná nahradila keramika a v roce 1775 pak Alexander Cummings navrhl a patentoval model „S potrubí“, aby zabránil pronikání zápachu z kanalizace do domů. Jinak ale vypadá zařízení, které několikrát za den využijeme pořád stejně, jako před staletími.

Skládací toaleta Iota, která nezabírá místo a šetří vodu. Zdroj:Gareth Humphreys & Elliott Whiteley
Skládací toaleta Iota, která nezabírá místo a šetří vodu. Zdroj:Gareth Humphreys & Elliott Whiteley

To ale mimo jiné znamená, že s každým spláchnutím posíláme do kanalizace už celá staletí 10-15 (a někdy až 25 litrů) vody. Za celou tuto dlouhou dobu už protekl toaletami v západních zemích oceán vody. I když se voda zdá být běžnou a všudypřítomnou samozřejmostí, rozhodně tomu tak všude ve světě není.

Jak tedy nakombinovat hygienický uživatelský standard, a zároveň dosáhnout úspory energie a především vody? Gareth Humphreys a Eliott Whiteley, studenti designu z univerzity v Huddersfieldu, se rozhodli pozměnit vzhled a koncept zařízení, které se téměř nezměnilo od šestnáctého století.

Jejich Iota skládací toaleta vyniká unikátním tvarovým pojetím, díky sklopnému provedení úsporou prostoru, jednoduchou konstrukcí a především, maximální úsporou vody pro splach. Při nejnižším stupni splachu proteče záchodem jen 2,5 litru vody.

Obchodníci se sanitární keramikou se prozatím vyjadřují k novému záchodu Iota s lehkou nedůvěrou, přesto prý celé pojetí nové toalety poukazuje na budoucí trendy vývoje. Futuristická sklopná toaleta totiž skutečně zabere jen asi polovinu místa, než klasický záchod, a proto se nabízí jako ideální řešení všude tam, kde se zápasí s nedostatkem prostoru.

Sdílet: