GE směle kráčí k výrobě levných OLED světel

Technologie , tedy organické , už několik let představuje velmi slibnou alternativu v oblasti osvětlení a zobrazovacích zařízení. Hlavní problémy? Životnost a cena výroby. Vědcům z GE se ale nyní úspěšně podařilo vyvinout levný a efektivní typ OLED osvětlení.  
osvětlení GE OLED

Nový objev byl ohlášen na světovém sympóziu zaměřeném na světelné zdroje v Eindhovenu v Nizozemsku. Vědcům se podařilo vyrobit výkonné světelné zařízení za pomoci výrobního procesu podobného klasickému rotačnímu tiskařskému stroji. To znamená možnost vyrábět velké objemy OLED osvětlení relativně levně. Novinka má účinnost 56 lumentů na Watt a snadno se dá nanášet na ohebný povrch.

Podle Johna Strainica, generálního manažera GE Lighting, to v praxi znamená, že OLED osvětlení se konečně může dostat na trh a nabídne přitom konkurenceschopnou cenu i dlouhou životnost. „Konečně vidíme na konci tunelu OLED světlo!“ komentoval vtipně nový objev. Technici z GE spolupracovali na celém procesu od roku 2007 také s lidmi ze společnosti Konica Minolta, díky čemuž byla prý práce značně urychlena.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „GE směle kráčí k výrobě levných OLED světel

 • 28. 8. 2010 (13.17)
  Trvalý odkaz

  Vypadá to moc dobře :) design,který se hodí do všech pokojů.chtělo by to příště více náhledu ;)

  Reagovat
 • 27. 8. 2010 (11.29)
  Trvalý odkaz

  56 lumenů na Watt? Když si spočítám zářivkovou trubici tak např. 36W trubice má 3350 lumenů, tzn. 93 lumenů na Watt. No nevím, ale vzhledem ke spotřebě mi to nepřijde nic úžasného. Pozitivní je že se to dá „tisknout“ a tím pádem svítí jen potřebná plocha.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *