Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27. 2. 2012 v rubrice Spotřebiče

Nová zpráva oxfordské univerzity zaměřená na úspory energií a provoz šetrný vůči životnímu prostředí usvědčuje britské podnikatele z neschopnosti. Většina administrativních budov totiž „propálí“ 46 % veškeré energie mezi šestou hodinou odpolední a osmou hodinou ranní, tedy dobou, kdy jsou kanceláře normálně uzavřeny.

Administrativní budovy Liverpoolu snímané neúprosným okem termovize. Zdroj:e360.yale.edu

I když jsou totiž zaměstnanci dávno doma, pořád je zapotřebí osvětlovat vstupní brány, podzemní garáže, chodby, požární schodiště a vestibuly. Stejný problém ale sdílí i obchodní centra, výstavní expozice a muzejní haly.

Kancelářské objekty podle výsledků studie vedou žebříček plýtvajících organizací už tím, že elektřinu spotřebovávají i v průběhu víkendů, aniž by byl v budovách kromě ostrahy někdo přítomen.

Výzkum provedla s využitím šesti tisíců „Smart-metrů“, měřičů spotřeby energie, společnost Britská plynárenská (British Gas). Kromě osvětlení podzemních garáží se nemalou mírou na neuvážené spotřebě elektřiny podílejí chladicí systémy nápojových automatů.

Vypadá to, že cesta k nápravě ale nebude snadná, což ne úplně koresponduje s anglickou snahou o snížení zátěže životního prostředí.

Výzkumníci, kteří se zabývali studiem energetických ztrát budov, ale nezůstali jen u interiérového měření. S využitím řady termálních snímků se podívali na nejvýraznější tepelné úniky neefektivních budov.

Londýn, Manchester i Liverpool se tak díky této studii zapsali na černou listinu Ministerstva životního prostředí, protože skutečně je co zlepšovat. Například jen zhasnout v pátek v garážích může průměrně ušetřit 1200 liber ročně.

 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Dobyvatel:

    Můj zážitek z Londýna: hotel 10minut pěšky od Buckinghamského paláce. Okna jednosklo, schnilé rámy i po zavření „okna“ zůstává mezera na malíček. Pod oknem elektrický přímotop. V zimě absolutně bez šance vytopit i při astronomickém účtu.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz