Apple: od inovací až k patentům

Společnost Apple se stala synonymem pro technologické inovace, jejichž úspěch doceňuje řada spokojených uživatelů. Správný vývojář však nikdy nespí. Nedávno překvapilo oddělení vývoje firmy sérií několika patentů, které pomáhají zlepšit výkon jejich zařízení a prodloužit životnost baterie.

Jen jedno z možných řešení. Namísto externího "sběrače" by se příště už mohly objevit integrované lapače světelných paprsků. Zdroj: WakaWakaPower
Jen jedno z možných řešení. Namísto externího „sběrače“ by se příště už mohly objevit integrované lapače světelných paprsků. Zdroj: WakaWakaPower

Právě životnost baterie, respektive doba, po kterou dokáže být laptop či mobil odpojen od sítě, je základem moderní komunikace. Tedy spíše zlomovým bodem.

Boj s nepraktičností si vzali vývojáři z Apple za své nové krédo, a přicházejí s metodami, které jim umožňují využívat sluneční paprsky k podsvícení obrazovek přenosných počítačů a dále také rozšířené využití fotovoltaických článků k prodloužení zmíněné životnosti.

Název patentu, skrytého pod zkratkou ELIDS je více vypovídající. Využití externího světla k osvícení, tedy spíše „podsvícení“ obrazovky, totiž pracuje na velmi jednoduchém principu.

Displeje bez podsvícení

Nové zařízení se buď magneticky připojí na zadní stranu – například kryt obrazovky – nebo je přímo integrováno dovnitř, a odtud „čerpá“ světlo ze slunečních paprsků, nebo jiného externího zdroje, například lampičky či osvětlení místnosti.

Emitované světelné paprsky prochází zařízením ELIDS a přehází do průsvitné vrstvy pod displejem. Nespotřebováváte tak „šťávu“ z baterie, a můžete si ji šetřit na samotný provoz.

Vývojáři z Applu ale vymysleli víc, než jen MacBook s dírou uprostřed. Navázaný patent MAO-DSP útočí na samotnou podstatu existence baterií.

Solární energie pro mobilní zařízení

Proč být závislý na elektrické síti, když slunce je všude kolem nás? Soustředěný výzkum různých způsobů, jak nejrůznější přístroje a provozní zařízení zásobovat solární energií by mohlo vyřešit nejeden problém.

Prozatím se však v Apple soustředí jen na vývoj jednoduchých fotovoltaických článků, které by pro výrobky řady iPhone nebo mohly fungovat jako externí zdroje. Proč?

Základním problémem je prozatímní nevyhnutelnost přítomnosti tradičních baterií. Lithium-iontové baterie se možná mohou zdát „nepraktické“, ve srovnání se solárními mikro-články, zabudovanými do povrchu mobilů, ale ty zatím nedokáží zaručit stabilní příkon elektrické energie.

se proto v současné době na vývoj měniče napětí a ovladače, který by byl schopen monitorovat aktuální výkon, produkovaný fotovoltaickým článkem, tak aby s pomocí relugátoru vyvážil množství energie čerpané z baterie v případě potřeby.

solartribune.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *