Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30. 1. 2008 v rubrice Spotřebiče

V magazínu Ekologické bydlení už jsme informovali o kdejakém zdroji energie. Energie z lidského tepla, energie z lidské pohybu, dokonce i energie ze slané vody či z asfaltu. Ale o získávání energie z deště jsme tu zatím nepsali.

Déšť - alternativní zdroj energie


Francouzský vědec Jean-Jacques Chaillout z Grenobleské komise pro atomovou energii ale upozorňuje, že tento alternativní zdroj energie je nutné prozkoumat. Pokaždé, když kapka deště spadne na zem, uvolní se dopadová energie od 2 microjoulů po 1 milijoule, podle velikosti kapky. Chailloutův vědecký tým přišel na to, že piezoelektrické materiály by byly schopné tuto energii zachytávat a měnit v elektřinu. Jejich malé pokusné zařízení dokázalo produkovat asi jeden microwatt energie. Podle autorů projektu by tato zařízení dobře posloužila například pro různé typy senzorů, které nepotřebují velký příkon. Například senzory, které automaticky uzavřou okna vašeho bytu v případě deště.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz