Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 7. 2008 v rubrice Solární energie

Největším problémem bránícím v masivním rozšíření alternativních zdrojů energie, zejména solárních panelů, je dnes vysoká cena. Ať už jde o solární kolektory nebo fotovoltaiku, ceny se pohybují v řádech statisíců a i před dostupnost dotací jsou pro běžné smrtelníky pořád ještě nedostupné. Výzkumníci na MIT, neboli Massachusetts Institute of Technology, se proto zabývají bádáním nad tím, jak vysoké výdaje snížit. Pracují například na solárním koncentrátoru, který dokáže přesměrovat energii z velké plochy (například okna) do menší oblasti, například do rohů. Pouze tam pak budou umístěny solární články, které z energie vyrobí elektřinu. Podle článku v magazínu Science by nemělo dlouho trvat a na trhu by se mohla objevit okna, která nejenže budou poskytovat světlení pro místnosti a čistý pohled na svět venku, ale navíc dokáží také budovy zásobovat energií. Rozšíření této technologie očekávají odborníci zhruba do tří let, mimo jiné i díky velmi nízkým nákladům na výrobu.

solární koncentrátory

MIT
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Anonym:

    Sloveso „dokážit“ v českém jazyce neexistuje. „dokáží“ je v základním tvaru sloveso „dokázat“.

  2. kristepan@seznam.cz:

    Co to prosím vás znamená dokážit („navíc dokáží také budovy zásobovat energií“)? V životě jsem takové slovo neslyšel a není ani ve slovníku.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz