V Kalifornii lákají solární panely hlavně střední třídu

Kalifornie, to nejsou jen slunné pláže a do noci zářící bulváry Los Angeles. V posledních letech je jméno tohoto státu spojováno s nebývalým nástupem obnovitelných zdrojů energie, přičemž prim tu díky příhodným podmínkám hraje energie solární. Jak ale ukazují údaje obsažené v nové zprávě společnosti PV Solar, nejsou to právě ta nejbohatší města, jako květinové San Francisko, která zažívají největší solární boom.

„Zatímco letos zaznamenalo v prvním kvartálu Los Angeles nárůst solárních instalací „jen“ o 76 %, ve Fresnu poskočili o 148 %.“ Zdroj CleanTechnica.com/PV Solar report
„Zatímco letos zaznamenalo v prvním kvartálu Los Angeles nárůst solárních instalací „jen“ o 76 %, ve Fresnu poskočili o 148 %.“ Zdroj CleanTechnica.com/PV Solar report

Dřívější trend, že na inovativní technologie si uspoří jen ti bohatí, už zdá se v Kalifornii tolik neplatí. Jistě, přejít na nový zdroj energie v komplexním měřítku je mnohem snazší pro malé městečko, než pro metropoli, ale není to jen otázka veřejného financování či vlastních zdrojů.

Je zapotřebí i motivace, a ta podle všeho „velkoměšťákům“ pořád ještě trochu schází. Žebříček „nejsolárnějších“ měst Kalifornie tak nevedou města proslavená hollywoodskou produkcí, ale naopak sídla docela neznámá.

Lokality jako Murrieta, Clovis nebo Santa Clarita většina Čechů na mapě USA asi nedohledá. Přesto jsou tato města špici v oblasti využití solárních technologií. První desítce sice vévodí větší San Diego, ale právě zde je podílu dosaženo díky centrálnímu plánování a velkoplošným slunečním farmám.

Zbytek Kaliforňanů si raději připlatí, aby si svůj dům vybavil solárními panely po svém. Výzkum ukázal, že při pořizování nového domu, nebo jeho stavbě už 75 % místních najisto počítá i se solárními panely. Když tu slunečné podmínky jsou, proč je taky nevyužít.

Ze statistik dále vyplývá, že na tento zdroj energie nepřecházejí boháči, ale spíše lidé charakterizovaní mediánem střední příjmové skupiny. Právě ti představují majoritní podíl všech zákazníků – pořízení solárních panelů je sice částečně finančně zatíží, ale následné úspory jim jednorázový výdaj do budoucna bohatě vynahradí.

„Většina měst v žebříčku pětadvaceti nejsolárnějších měst Kalifornie je reprezentována komunitami Fresna, Chica nebo El Cajónu,“ říká Rosana Francescato, spoluautorka přehledu. „Například ve Fresnu se medián ročního příjmu obyvatele pohybuje okolo 41 000 dolarů. Solární energetika tedy není výsadou zbohatlíků.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *