Solární šindele: ideální řešení pro ty, kdo na ně mají

Jedním z důvodů proč nejsou zatím solární elektrárny na střechách obytných domů ve Spojených státech tak oblíbené je i estetické hledisko. Lidé se brání představě, že by právě střechu jejich rodinného domu měly pokrýt lesklé hranaté panely. Solární tašky a šindele to ale mění.

„Solární tašky a šindele nemají chybu. Jen si za ně musíte připlatit.“ Zdroj: SolarTribune.com
„Solární tašky a šindele nemají chybu. Jen si za ně musíte připlatit.“ Zdroj: SolarTribune.com

Američtí výrobci na estetické nedostatky panelů pochopitelně reagují. Začínají se konečně ve velkém vyrábět „opticky neutrálního“ solární tašky a šindele. Jsou vynikající. Jen se zatím trochu prodraží.

Jak jejich cenu snížit na únosnou míru? Základním doporučením, které dává k dobrému Charles W. Thurston, editor PV Magazine je: „Správné načasování pomáhá.“ Podle něj se uživatelsky vyplácí přijít s instalací solárních šindelů tehdy, když kompletně renovujete střechu, a váš požadavek na zapracování solární krytiny je komplementární součástí projektu.

Pro případ, že sháníte šindele dodatečně, nemá zatím žádné dobré zprávy. „Pochopitelně že i ceny solárních šindelů klesají, a tak těm kteří na ně zatím nemají nezbývá než počkat,“ dodává Thurston.

Fotovoltaické panely zatěžují konstrukci střechy, jejich profily jsou neforemné a dráždivé na pohled. Solární krytina je ve své podstatě neviditelná, a jednoduše zasedne do nenápadných linií vaší střechy. Zhruba tak vidí vzájemné srovnání těchto produktů zástupce společnosti Dow Powerhouse.

Není se čemu divit, protože tato společnost patří mezi největší americké dodavatele solárních šindelů, kterými zásobuje už 17 států, od východu na západ, včetně Havaje. „Je pravdou, že solární šindele ale zatím asi nejsou řešením pro každého,“ říká Yochai Gafni, produktový manažer Dow Powerhouse.

Pokrýt „průměrnou“ střechu o ploše cca 270 metrů čtverečních solárními/fotovoltaickými panely, přijde ve velmi hrubém odhadu na 25 000 dolarů. „Jistě, celková kalkulace je hodně proměnlivá, v závislosti na lokálních podmínkách té které střechy,“ říká Gafni.

„Záleží na slunečním osvitu, konfiguraci, sklonu střechy, expozici vůči světovým stranám, zastínění zelení či dalšími domy a také rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb jednotlivých sítí.“

Proti tomu Gafni staví své solární šindele: na stejně disponovanou střechu pokrytou jím doporučovanou krytinou si připlatíte navíc ještě 27 480 dolarů, ale litovat toho prý nebudete. „Získáte kvalitní střešní krytinu, tedy novou střechu nad hlavou,“ vyjmenovává Gafni výhody.

„V horizontu pětadvaceti let ušetříte na účtech za elektřinu dalších 58 640 dolarů, tedy nejen cenu solární jednotky, ale i střechy. A pokud jde o realitní kompozici, zvýšíte hodnotu svého domu přibližně o 33 000 dolarů,“ dodává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *