Solární okna – na trhu už v roce 2013?
Solární články ve spreji nejsou nic nového. Stejně tak solární okna, což vlastně není nic jiného, než průhledné solární články. Zatím málokteré firmě se ale podařilo uvést nějaký produkt skutečně na trh. To by se mohlo změnit v roce 2013, kdy se mají objevit solární okna britské firmy Oxford Photovoltaics.
Oxford Photovoltaics je firma vycházející, podobně jako mnoho jiných podobných vědecko-technologicky zaměřených start-upů, z univerzitního prostředí.
Tentokrát pochopitelně z univerzity v Oxfordu. Jejím spolu-zakladatelem je Paul Vickery, zkušený investor a podnikatel, který v minulosti založil např. společnost zabývající se výrobou koncentrovaných solárních článků.
Právě solární technologie jsou jemu a několika jeho kolegům velmi blízké, a tak ve své činnosti pokračuje.
Pokud přeci jen dáváte přednost klasickým oknům před těmi solárními, možná nebude na škodu zvolit osvědčeného výrobce. Např. VELUX Česko, kde najdete bohatou nabídku různých oken.
V eshopu VELUX® najdete například rolety, žaluzie a další doplňky. Například sítě proti hmyzu. Světově největší výrobce střešních oken nabízí širokou škálu výběru rolet, žaluzií a dalších doplňků ve stejné kvalitě a elegantním designu, jako střešní okna.
Své okno do ploché střechy můžete například obohatit o plisovanou roletu, která omezuje prostup světla a zároveň místnost dekoruje.
Základ nového produktu firmy spočívá v patentech a intelektuálním vlastnictví Dr. Henry Snaitha. Ten se v průběhu své práce zaměřil na tvorbu individuálních, vysoce účinných solárních článků s životností přes 20 let.
Vývoj a výzkum této a odvozených technologii v Oxford Photovoltaics už přináší své plody: výzkumníci mají ověřenu účinnost 5 %, brzy by ji měli zvýšit k 8 % a v nejbližších několika letech dokonce až k 10 %.
Pokud by se jim skutečně podařilo vyvinout organickou solární buňku s 8 % účinností přeměny světla v elektřinu, šlo by o významný vědecko-technický průlom.
Výhody technologie Oxford PV proti klasickým solárním článkům jsou: různé škály průhlednosti a barevnosti, výroba z organických, snadno dostupných materiálů, jednoduchý poces výroby založený na tiskařství, nízké kapitálové náklady.
Problém je, že v lete by mali byť okná v zatienené, aby sa interiér neprehrieval.
V zíme je žiadúce, aby okná počas dňa absorbovali maximum slneného žiarenia bez zatienenia a absorbcie svetla fotovoltaickou vrstvou.
Z toho dôvodu považujem za rozumné funkciu fotovoltaiky a okien oddeliť.
Však okna zatahuješ zevnitř tak v čem je problém?