San Francisko: každý nový dům musí mít solární elektrárnu

San Francisko se přidalo k městům, které to s obnovitelnými zdroji energii myslí opravdu vážně. Do roku 2025 by tu chtěli dosáhnout „stoprocentního podílu“ obnovitelné energie na místní spotřebě, ať už v rámci provozu městem spravovaných institucí, tak i zásobování obyvatel.

Typická řadová zástavba v kopcovitém terénu San Franciska se brzy dočká solárních střech. Zdroj: Cookaa/wikipedia.org
Typická řadová zástavba v kopcovitém terénu San Franciska se brzy dočká solárních střech. Zdroj: Cookaa/wikipedia.org

Zavádění OZE má podpořit i nová vyhláška, která bude na nově vystavěných budovách vyžadovat solární panely. Necelý milion obyvatel San Franciska a jeho předměstí už byl léta dopředu na zavedení této vyhlášky (která vejde v platnost 1. Ledna 2017) připravován.

Je totiž vlastně jen pořádným rozšířením předchozího opatření: tehdy se povinná solarizace týkala jen 15 % plochy střech rezidenčních a komerčních objektů, které disponovaly optimální orientací a velikostí. Dnes už je velká část z těchto k „solarizaci vhodných“ střech osazena, a vyhláška proto rozšiřuje svůj záběr.

Sama vyhláška je přitom psána velmi šibalsky, a opravuje určité nedostatky předchozí vyhlášky. Zatímco v původní verzi měla být patnáctiprocentní plocha „vyhrazena pro osazení solárními panely“ (a majitelé budovy mohli teoreticky dlouhá léta odkládat instalaci, s tím že věc je v řešení), aktuální verze už požaduje fyzickou přítomnost střešní elektrárny v době kolaudace objektu.

I definice primárního zacílení opatření má něco do sebe. Vztahuje se na „nově konstruované stavby menší než 10 pater“. S výjimkou mrakodrapů v centru (kterých San Francisko ve výstavbě zase tolik nemá) tedy dopadne prakticky na všechny.

Tato vyhláška se týká i rekonstrukcí stávajících objektů, což nemusí být vždy úplně snadné. Na stavitele a projektanty tak dopadnou „netušené výzvy“, jak se vypořádat s osazením střešních solárních elektráren na střechy historických cihlových domů.

Městská rada, v čele s městským environmentálním poradcem Scottem Wienerem, si od opatření slibuje, že díky němu přibude v San Francisku každý rok průměrně 2500 nových solárních střech. Ke stávajícím 24,8 MW čisté energie, které město generuje dnes, by mohlo být postupně doplněno až 7,4 MW.

O výjimku stále mohou požádat ti, jejichž střecha je nevhodně situována nebo zastíněna jiným objektem. Wiener dodává, že těmto k „solarizaci nevhodným“ objektům bude pravděpodobně uložena náhradní povinnost, zřídit střešní zahradu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *