Průhledná fotovoltaická folie k dostání již příští rok

Průhledné solární články dosud neopustily prostředí výzkumných pracovišť. Avšak to se brzy změní! Společnost 3M představila na výstavě CEATEC první komerční průhlednou solární fólii, která může být nanesena na jakýkoliv skleněný povrch. Ať se jedná o okna domů, mrakodrapů, či jiných dopravních prostředků. Firma počítá s rozběhem prodeje v průběhu roku 2012. Zdá se, že doba průhledných solárních panelů přichází.

Okna mrakodrapů jsou ideální místo pro instalaci průhledné solární fólie
Okna mrakodrapů jsou ideální místo pro instalaci průhledné solární fólie
Solární film je vyroben z organických materiálů a hodí se na jakýkoliv skleněný povrch, včetně zakřiveného (např. i čelní okno automobilu). Co více, fólie funguje také jako účinný tepelný izolant.

Reklamní oddělení společnosti 3M na výstavě CEATEC nezapomnělo zdůraznit nejrůznější výhody, které její solární fólie dává uživatelům. Výroba elektrické energie, tepelná izolace, schopnost zachytit až 90 % infračerveného záření (zabraňuje přehřívaní vnitřních prostor) a ochrana okna proti rozbití – to vše nový solární film dokáže.

Nezanedbatelnou výhodou je rovněž snadná instalace. Montáž zvládne každý alespoň trochu manuálně zručný člověk, a to bez cizí pomoci.

Bohužel, mince má dvě strany. Negativem je, jak se dalo předpovídat, nízká účinnost. Film dosahuje jen zhruba 20 % účinnosti oproti klasickým – což odpovídá přibližné účinnosti 3-4 %.

Nemůžeme tedy očekávat, že pouze samotný film dokáže energeticky uživit celou domácnost. Půjde vždy jen o doplněk k jiným obnovitelným zdrojům, ať to budou „opravdové“ solární panely na střeše nebo malé větrné elektrárny.

Jak je to s cenou? Ta má dosahovat pouze jedné poloviny nebo jedné třetiny ceny oproti standardním solárním panelům. Vzhledem k nižší účinnosti je tak solární fólie ve skutečnosti zhruba dvakrát dražší oproti křemíkové technologii.

Ač je cena vysoká, musíme si uvědomit, že jde o první produkt svého druhu na trhu. S rostoucím prodejem a dalším vývojem bude nepochybně cena solární folie klesat za současného nárůstu účinnosti.

Physorg.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *