Plastické solární články s rekordní účinností

Plastické solární články dosáhly dalšího významného milníku ve svém vývoji. Švýcarské laboratoře Empa vyrobily dosahující účinnosti 18,7 % v přeměně sluneční energie na elektrickou. Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše. Švýcarští vědci doufají, že jejích výzkum přinese ovoce ve formě výroby vysoce účinných, flexibilních a především cenově dostupných .   
“plastické
Obrázek: Konarka Technologies

Švýcarští badatelé pro výrobu článků použili polovodičové materiály, jako indium, galium, měď a selenid – známe také pod zkratkou . vyrobené z CIGS mají několik předností.

Nadějná je především možnost výrazného zlevnění výroby solárních článků. Články by se „tiskly“ na plastickou fólii, která by byla namotaná na bubnu – podobně jako role látky.

Jde o systém výroby známy pod anglickou zkratkou R2R (roll-to-roll). Technologie R2R je stále ve vývoji. Avšak pokud se podaří vývoj dokončit, technologie R2R může přinést revoluční zlevnění výroby solárních článků.

Použití plastických článků, by se dále promítlo do nižších nákladu na dopravu, montáž, a to včetně menších investic do konstrukcí nesoucí .

Kromě možnosti levné výroby přináší „CIGS články“ také nevídané možnosti v nejrůznějších aplikacích. , karoserie , solární stany nebo oblečení. Možnosti jsou prakticky neomezené.

Pojďme si pro obraznost vypočítat kolik energie by dodávaly podobné články nanesené na karoserii . Pokud budeme počítat s články o účinnosti 18,7 % nanesené na plochu karoserie, tak za jasného dne by slunce mohlo dodávat autu dodatečný výkon až 1,5 kW ve formě elektrické energie.

Tak velký výkon by stačil na plné dobití baterií za 16 hodin. Při dobíjení za jízdy (90 km/h) by se prodloužil zhruba o 20 km.

physorg.com

4 komentáře: „Plastické solární články s rekordní účinností

 • 24. 5. 2011 (17.18)
  Trvalý odkaz

  vývoj nových technologií je cesta, nikoli zločinné tunelování státního rozpočtu a kapes spotřebitelů el. energie prostřednictvím zákona 180/2005.

  Reagovat
 • 24. 5. 2011 (17.13)
  Trvalý odkaz

  Kromě zvýšení účinnosti se vědci snaží samotné články vyrobit co nejefektivněji. Zvyšování účinnosti jde v ruku v ruce s pochopením podstaty výroby plastických solárních článků. Čím větší znalosti o problematice, tím je větší šance, že jednou se budou PSČ vyrábět levně a ve velkém.

  Reagovat
 • 24. 5. 2011 (11.28)
  Trvalý odkaz

  Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše

  a to se vyplatí :-DD

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *