Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
24. 5. 2011 v rubrice Solární energie

Plastické solární články dosáhly dalšího významného milníku ve svém vývoji. Švýcarské laboratoře Empa vyrobily dosahující účinnosti 18,7 % v přeměně sluneční energie na elektrickou. Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše. Švýcarští vědci doufají, že jejích výzkum přinese ovoce ve formě výroby vysoce účinných, flexibilních a především cenově dostupných .   
“plastické
Obrázek: Konarka Technologies

Švýcarští badatelé pro výrobu článků použili polovodičové materiály, jako indium, galium, měď a selenid – známe také pod zkratkou . vyrobené z CIGS mají několik předností.

Nadějná je především možnost výrazného zlevnění výroby solárních článků. Články by se „tiskly“ na plastickou fólii, která by byla namotaná na bubnu – podobně jako role látky.

Jde o systém výroby známy pod anglickou zkratkou R2R (roll-to-roll). Technologie R2R je stále ve vývoji. Avšak pokud se podaří vývoj dokončit, technologie R2R může přinést revoluční zlevnění výroby solárních článků.

Použití plastických článků, by se dále promítlo do nižších nákladu na dopravu, montáž, a to včetně menších investic do konstrukcí nesoucí .

Kromě možnosti levné výroby přináší „CIGS články“ také nevídané možnosti v nejrůznějších aplikacích. , karoserie , solární stany nebo oblečení. Možnosti jsou prakticky neomezené.

Pojďme si pro obraznost vypočítat kolik energie by dodávaly podobné články nanesené na karoserii . Pokud budeme počítat s články o účinnosti 18,7 % nanesené na plochu karoserie, tak za jasného dne by slunce mohlo dodávat autu dodatečný výkon až 1,5 kW ve formě elektrické energie.

Tak velký výkon by stačil na plné dobití baterií za 16 hodin. Při dobíjení za jízdy (90 km/h) by se prodloužil zhruba o 20 km.

physorg.com
 Jan Grohmann
Diskuse
 1. tom:

  Zákon 180/2005 je zrovna přepracováván a podporovány budou jen elektrárny jaderné a uhelné firmy ČEZ.
  http://www.solarninovinky.cz/2010/index.php?rs=4&rl=2011052301&rm=15
  Státní pokladna bude dalšímu jadernému tunelu otevřená.

 2. Anonym:

  vývoj nových technologií je cesta, nikoli zločinné tunelování státního rozpočtu a kapes spotřebitelů el. energie prostřednictvím zákona 180/2005.

 3. Jan Grohmann:

  Kromě zvýšení účinnosti se vědci snaží samotné články vyrobit co nejefektivněji. Zvyšování účinnosti jde v ruku v ruce s pochopením podstaty výroby plastických solárních článků. Čím větší znalosti o problematice, tím je větší šance, že jednou se budou PSČ vyrábět levně a ve velkém.

 4. eko_hunter:

  Během jediného roku tak posunuly hranici o 1 % výše

  a to se vyplatí :-DD

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz