Odpisy z daní za solární panely pomáhají rozvoji solární energetiky
Pokud by si obyvatelé státu Indiana mohli odepisovat pořízení domácích solárních elektráren z daní, investovali by do nich v daleko větší míře, než činí dosud.
Zhruba takový je závěr studie ekonomů z Univerzity v Purdue, kteří vyhodnotili otázky ekonomického přínosu solárních panelů pro podnikatele a fyzické osoby. Pochopitelně, že podnikatelé z řad farmářů, kteří nejsou závislí na síti, zatím těží z výhod daňové úlevy nejvíce.
Typický zemědělec-farmář, který si ve státě Indiana pořídí solární farmu, může na celoročních nákladech za energie ušetřit až 92 %. Taková míra úspor pochopitelně nedává moc prostoru pro fantazii a dlouhé přemýšlení, a hospodařící podnikatelé – zemědělci jsou tudíž nejpočetnější skupinou, jež do solární energetiky investuje.
Podstatnou roli tu sehrává zejména možnost přidat pořízení malé solární farmy do odpisů a nákladů. Tím jsou podnikatelé značně zvýhodněni oproti fyzickým osobám, kteří by si střešní solární elektrárnu pořídili na svůj dům jen tak.
„Za stávajícího nastavení vnitřní politiky státu Indiana nemůže podnikatel-farmář pořízením solární elektrárny prodělat,“ říká Wally Tyner, jeden z autorů ekonomické studie. „Jenže soukromá osoba je na tom bita. Ušetřit může jen asi 50 %.“ Začlenit možnost daňových odpisů i pro soukromé majitele by mohlo být podle Tynera tím rozhodujícím krokem, který by změnil pohled lidí na celou věc.
„V ten moment, kdybychom zařadili k daňovým odpisům pro fyzické osoby i solární energetiku, většina majitelů nemovitostí by přestala váhat, protože se to skutečně vyplatí.“
Tyner a jeho kolega, Jinho Jung, poměrně přesvědčivě propočítali, zda by na daňových odpisech za solární řešení pro soukromé osoby netratila státní kasa. Dospěli k závěru, že nový ekonomický prostor, který by se otevřel růstem počtu solárních instalací, jejich výroby, instalacemi a servisem, by překryl svými benefity stávající model.
A nezanedbatelnou výhodou by rovněž bylo, že se Indiana stane státem s výrazným podílem solární energie v národním mixu. Indiana je dnes totiž zemí, jež z 95 % získává energii spalováním levného a dostupného uhlí (energie z uhlí je tu v průměru USA nejlevnější). „Lidé si kladou jednoduchou a prostou otázku,“ říká Tyner. „Co vyjde levněji? A pokud jim dáme lepší možnost, rozhodnou se pro solární změnu.“