Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
17. 2. 2008 v rubrice Solární energie

V Jumille v jihovýhodním Španělsku byla spuštěna solární elektrárna s největší instalovanou kapacitou. Tým 400 lidí ji stavěl 11 měsíců. Přitom nainstaloval celkem 120 000 solárních panelů do 200 oddělených fotovoltaických polí (sponzorovaných různými investory).

Největší solární elektrárna na světě


Ročně by měla solární elektrárna o výkonu 20 MW generovat zisk 28 milionů dolarů a zredukovat emise o 40 000 tun oxidu uhličitého. Elektrárna pokrývá 100 hektarů plochy, na které připadá 300 dnů slunečního svitu ročně. Celková roční produkce postačí na zásobování elektřinou 20 000 domácností. Ve Španělsku se momentálně obnovitelné zdroje energie podílejí na celkové produkci elektřiny zhruba 7%. Do roku 2010 se tento podíl zvýší na 10% pokud bude k větrným elektrárnám a solárním elektrárnám spuštěno také zpracování biomasy. Do roku 2020 by pak Španělsko mohlo dosáhnout Evropskou unií požadovaných 20% podílu obnovitelných zdrojů.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Anonym:

  Se střechami domů je to problém. Na Ekologii prdí asi 70% lidí tudíž na střechy by si to nenechalo dát tak 20% lidí ani kdyby jim to plně někdo dotoval. Tak nevím jak líp tohle vyřešit… Podle mne tohle je dobrej nápad zainvestovat solární elektrárnu někde na svahu :)

 2. Anonym:

  No ale pořád lepší než zeleň a lesy zabírat kvůli biopalivům.

 3. Anonym:

  kde jsou informace o investicích provozních nákladech (nejsou nulové) a životnosti, typu článků, účinnosti, reálném výkonu za rok, kde a kdo články vyrobil atd atd. Takhle je to jen reklamní leták

 4. antonin.lupisek@ekoblog.cz:

  Škoda jen, že to staví na zelené louce a zabírají tím zeleň. Myslím, že přednostně by se fotovoltaika měla dávat na střechy domů, a ne na louku, nebo dokonce na úrodnou půdu, jak to můžeme vidět i u některých projektů v ČR.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz