Indie: pronajměte svou střechu, získejte solární elektrárnu zdarma!

Indický trh solární energetiky se podle jistých signálů zmítá v konkurenčním boji. Výrobci i poskytovatelé solárních řešení se proto snaží na dynamické trendy rychle reagovat a využít je ve svůj prospěch.

Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu
Fotovoltaické panely na střeše trvale obyvatelné chaty. Autor: ekobydleni.eu

Situace má však překvapivě příjemné důsledky pro normální zákazníky. Z inovativního konceptu „Pronajmi svou střechu“ nakonec těží všichni. Velké společnosti, továrny a dílny sice mají zájem o zajištění solární kapacity, ale dodavatelé solárních řešení bojují o prostor, kterého se jim poblíž výrobních areálů nedostává.

A i když je k dispozici, je vybudování uceleného solárního parku s potřebnou infrastrukturou technologicky a finančně poněkud náročné. Dodavatelé proto zvažují, jak v konkurenčním prostředí uspokojit poptávku a přitom nezůstat ve finančně stresujícím konceptu velkých farem. A tak vznikl zajímavý model „Pronajmi svou střechu“, který potěší všechny, kdo bydlí na dohled průmyslové zóny.

Dodavatelé solárních řešení začali oslovovat majitele rodinných domů a dalších nemovitostí v okruhu potenciálních velko-odběratelů. Lidem nabízí, že si pronajmou jejich střechu, osadí ji solárními panely a zajistí zásobování obydlí elektřinou, a vyrobený nadbytek pak dodavatelé odprodají velko-odběrateli.

V blízkosti průmyslových čtvrtí se tak střechy obytných domů mohou rychle proměnit ve velké solární farmy, aniž by bylo zapotřebí budovat nějakou speciální infrastrukturu. Lidé s nabídkami pochopitelně většinou souhlasí, protože na tomhle obchodu rozhodně netratí.

Základem konceptu s pronájmem střechy je dohoda o dlouhodobém pronájmu (obvykle na pětadvacet let), po kterou dodavatel garantuje domácímu klientovi kompletní servis revizí a oprav, a samozřejmě levný a čistý zdroj energie. Tento model se ukázal jako životaschopný ve státě Gudžarát, ale o jeho opakování se už pokouší i v Dillí.

Pronájem pozemků pro výstavbu tvoří v Indii největší položku při zřizování solárních parků. Navíc je scelování a pronájem velkých pozemků v Indii poměrně citlivé politické téma. Schéma „Pronajmi svou střechu“ komplikace elegantně obchází, a vytváří spokojené zákazníky na všech stranách řetězce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *